Klasa 1d z wizytą w Muzeum Narodowym

Uczniowie klasy 1d odwiedzili Muzeum Narodowe w Lublinie, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Poznajemy muzeum”. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, czym jest muzeum i co można w nim zobaczyć oraz jak inaczej nazywają się zabytki. Lekcję prowadziła p. Marzena Bury, kustosz w Dziale Edukacji. W muzeum poznaliśmy wybrane ekspozycje. Zwiedziliśmy wystawę archeologiczną, poznając najstarsze zabytki odkryte przez archeologów na terenie naszego miasta i województwa. Zwróciliśmy uwagę na ciekawe rekonstrukcje. Na ekspozycji historycznej Trybunał Koronny obejrzeliśmy zabytkowy stół sędziowski i poznaliśmy Legendę o czarciej łapie. W zamkowej kaplicy Trójcy św. podziwialiśmy namalowane przez mistrzów sprowadzonych ze wschodu malowidła nazywane freskami. Ufundował je król Władysław Jagiełło, a namalowane zostały ponad 600 lat temu. Na ekspozycji etnograficznej poznaliśmy pracę garncarza i tkacza. Mogliśmy dotknąć materiału-płótna lnianego, z którego na wsi gospodarze szyli ubrania, pościel i worki, natomiast mistrzom malarstwa służył do malowania obrazów. Szczególnie spodobała nam się wielka księga z zapisaną na kartkach z płótna legendą. Piękne obrazy mieliśmy również okazję zobaczyć w Galerii Malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Największym i najważniejszym obrazem na tej ekspozycji jest Unia Lubelska Jana Matejki. Jest to obraz niezwykły, ważny dla historii naszego miasta, bo to właśnie w Lublinie zawarta została Unia między Polską i Litwą.

Na zakończenie mogliśmy narysować zabytki, które nam się szczególnie spodobały. Poczuliśmy się jak prawdziwi mistrzowie. Nasze rysunki ozdobiły złote ramy i zostały powieszone na szkolnej tablicy, niczym na muzealnej ekspozycji. To była bardzo wartościowa i pouczająca lekcja.

GaleriaWych. Anna Lis