Inicjatywa szósta

„Ów pogodny ton, który Jan Brzechwa potrafił zachować przez całą swoją twórczość, wywołuje na twarzach  młodych i starych pogodny i  wdzięczny uśmiech na sam dźwięk jego nazwiska. Same tytuły jego książeczek („Kaczki Dziwaczki’, ‘O lisie Witalisie”, „Pchła Szachrajka”) wywołują już obraz jakiejś szczęśliwej krainy, gdzie dobroć i zabawa – goście tak rzadcy – podają sobie ręce, aby dać nam przeczucie wiecznego dzieciństwa, które byłoby prawdziwym szczęściem. Móc udziecinnić się w radości, nieosiągalne marzenie – urzeczywistnia się tylko w książkach.”

„Życie Warszawy”

Teksty kultury dla dzieci to jedna z „wyższych półek” w świecie sztuki. Niełatwo jest sprostać oczekiwaniom młodych odbiorców, których wyobraźnia, intelekt  w coraz większym stopniu angażowane są przez różnorodne środki audiowizualne. W  historii literatury znaleźli się jednak twórcy, którzy  stworzyli ponadczasowe i zarazem wyjątkowe klucze do dziecięcych serc.

W ostatnim czasie wiersze Jana Brzechwy urzekły świetlików humorem, dobrocią, skłoniły do wspólnych zabaw i zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich, plastycznych w konkursie „ZOO Brzechwy”. Konkurs odbył się w dniu 8 grudnia w świetlicy nr 63 w ramach projektu „Baw się i ucz! Świetlica przyjazna uczniowi”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się jego plastyczna forma, bowiem wiersze autora „Kaczki Dziwaczki”, poprzez zabawne obrazy, sytuacje z udziałem bohaterów lirycznych – zwierząt,  rozbudziły wyobraźnię plastyczną i zainspirowały naszych młodych czytelników do stworzenia prac plastycznych.  W recytacji wierszy uczestnicy wspaniale poradzili sobie ze stresem oraz tremą, ukazując swoje nietuzinkowe talenty w pełnych radości i autentyzmu wystąpieniach. Jan Brzechwa byłby zachwycony interpretacją swoich wierszy przez uczniów, bowiem nadali oni utworom nowe życie, charakter i przekaz.
Konkurs odbył się w atmosferze radosnego nastroju. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe. Natomiast wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkimi upominkami za udział w konkursie.

Wyniki konkursu „ZOO Brzechwy”

Recytacja wybranego  wiersza Jana Brzechwy:

I miejsce Aleksandra Kostka  – kl. 3e

II miejsce Adam Turski –  kl. 1a

III miejsce Jakub Kostka – kl. 1a

Wyróżnienie otrzymała uczennica  Kalina Płecha z klasy 2b

Praca plastyczna na podstawie wybranego wiersza J. Brzechwy:

I miejsce Emilia Kowalik – kl. 3c

II miejsce Lena Pulińska  – kl. 2e