Zespół Szkół Nr 12
strona

Wycieczka do Trójmiasta i Malborka w ramach programu „Poznaj Polskę”

W ramach programu „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w dniach 13.06.2022 r. – 15.06.2022 r. uczniowie klasy VIII d wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta i Malborka.

Pierwszego dnia, po przyjeździe udaliśmy się na wycieczkę do Trójmiasta. W Archikatedrze Oliwskiej odsłuchaliśmy 20-minutowego koncertu, w czasie którego uwagę przykuwały liczne ruchome elementy XVIII-wiecznych organów. Następnie udaliśmy się na statek „DAR POMORZA”, który był używany do szkolenia marynarzy, a jego nazwa pochodzi od darowizny od mieszkańców Pomorza, dzięki której można było zakupić żaglowiec. Przewodnik opowiadał o obowiązkach marynarzy oraz warunkach życia na statku. Nie zabrakło również kilku słów o historii tego obiektu.

Drugiego dnia zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru plażą w Spocie aż do Mola, na które weszliśmy. Następnie udaliśmy się do Gdańska, gdzie zobaczyliśmy okazały, gotycki Ratusz Głównego Miasta oraz słynnego Neptuna – zabytkową fontannę z XVII wieku, która stanowi niekwestionowany symbol Gdańska. Następnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Podczas przejazdu do kolejnej atrakcji mieliśmy możliwość usłyszeć historię Poczty Gdańskiej, której pracownicy bronili się przez cały dzień 1 września 1939 r. Nieopodal znajdował się Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej. Szczególnie wymowna była sylwetka rannego pocztowca, z którego torby wysypują się listy. Muzeum II Wojny Światowej to znowu spektakularny, monumentalny budynek, który oprócz części nadziemnej jest wkopany 15 metrów pod ziemię. Robi niesamowite wrażenie. Skonstruowany na zasadzie wspólnej ulicy, od której odchodzą „uliczki tematyczne” pozwala zgłębiać różne obszary tematyczne: wojna obronna, obozy, Katyń, różne odmiany totalitaryzmu w XX w., Armia Krajowa itp. Z względu na bogactwa historycznie, z pewnością można byłoby spędzić tam jeszcze kilka godzin. Kolejną punktem naszej wycieczki było poznanie historycznych miejsc związanych z wydarzeniami lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia niosących wolność ludziom pracującym nie tylko w Stoczni Gdańskiej. Pomnik Poległych Stoczniowców wraz z mottem Cz. Miłosza upamiętnia wszystkich tych, którzy oddali życie, żądając praw i chleba. Na koniec dnia pojechaliśmy na Westerplatte, dowiedzieliśmy się jak był ważnym i strategicznym punktem podczas obrony kraju w czasie II Wojny Światowej.

Trzeciego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na Plażę Brzeżno, gdzie wspólnie, miło spędziliśmy czas grając w siatkówkę plażową oraz spacerując brzegiem morza. Następnie pożegnaliśmy się z Trójmiastem i wyruszyliśmy do Malborka. Tam zwiedziliśmy jeden z najefektowniejszych zamków, jakie przetrwały do naszych czasów. Pod opieką przewodnika podziwialiśmy wystrój Zamku Średniego z siedzibą wielkiego komtura, Zamek Wysoki oraz skarbiec. Ponadto przyjrzeliśmy się wystawie malborskiej kolekcji bursztynu, która uchodzi za jedną z największych i najlepszych na świecie.

Koordynator:
mgr inż. Kinga Teterycz – Iwanicka

Opiekun:
mgr Anna Tuczyńska

Skip to content