Nowoczesna Edukacja WczesnoszkolnastronaZaproś Rodzica Na Swoją Lekcję

WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO W KLASIE 2 C

„Nie ma większego piękna nad życie” – John Ruskin

O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować.

13 października przypada Międzynarodowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Właśnie w tym dniu klasę 2 c odwiedziła Pani Marta Brodowska – ratownik medyczny. Ratownik medyczny to osoba, która w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.

Podczas spotkania uczniowie uczyli się, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej czy jakie informacje należy podać dyspozytorowi pogotowia, zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Następnie z wielką uwagą dzieci przyglądały się, jak Pani Marta  demonstrowała sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionym przez siebie fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

Ratownik zaprezentował również uczniom, jak we właściwy sposób, nawet uczniowie klasy drugiej, mogą zabezpieczyć dużą ranę, zanim do poszkodowanego przyjedzie fachowa pomoc.

Godziny spędzone z ratownikiem na pewno wyjdą nam na dobre, a nowe wiadomości i umiejętności w przyszłości, być może, przyczynią się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw.

Bardzo dziękujemy Pani Marcie Brodowskiej za spotkanie i cenne wskazówki.

Wych. Krystyna Szerzeniewska