Spotkanie z górnikiem w klasach 1e, 2a i 2e

W ramach projektu „Zaproś rodzica na swoją lekcję” uczniów klas 1e, 2a i 2e odwiedził dziś górnik – Pan Tomasz Celarek, który na co dzień pracuje w kopalni węgla kamiennego Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

Na początku wizyty nasz gość opowiedział w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz do czego wykorzystujemy go w codziennym życiu. Przyniósł też ze sobą bryły węgla, tzw. “urobek”, które dzieci mogły obejrzeć i dotknąć. Pan Tomasz zaprezentował się w pełnym umundurowaniu. Opowiedział, z czego składa się galowy mundur górniczy. Dowiedzieliśmy się, że pióropusz przy czapce górniczej, nazywanej “czako”, może mieć różny kolor, w zależności od stanowiska zajmowanego przez górnika, a liczba guzików w stroju to dokładnie 29, na cześć patronki górników św. Barbary. Uczniowie chętnie oglądali także elementy roboczego ubrania górnika, które na co dzień każdy górnik obowiązkowo nosi przy sobie – latarkę, która pomaga w pracy w kopalni i świeci pulsującym światłem jeśli górnik znajdzie się w niebezpieczeństwie oraz specjalną puszkę, która ułatwia oddychanie w przypadku niebezpiecznego wypadku w kopalni. Całość wizyty nasz gość wzbogacił o filmy edukacyjne przedstawiające codzienną pracę górnika w kopalni. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, oglądali  i zadawali wiele nurtujących ich pytań, dzięki którym z pewnością wzbogacili swoją wiedzę na temat tego zawodu.

Na zakończenie Pan górnik obradował wszystkie dzieci cukierkami i opaskami odblaskowymi, a do sali podarował nam figurkę świętej Barbary, która będzie przypominała o naszym niezwykłym gościu. Jesteśmy pełni uznania dla ciężkiej, niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy górników. Niedawno obchodzili swoje święto – Barbórkę. Z tej okazji wszystkim górnikom życzymy wszelkiej pomyślności, dużo siły i wytrwałości.

Bardzo dziękujemy Panu Tomaszowi Celarkowi za poświęcony czas i upominki, a mamie Kuby z kl. 1e – Pani Małgorzacie Goluch za pomoc w organizacji dzisiejszego spotkania.

Agnieszka Nikołajuk

Joanna Śnieżek