PÓŁKOLONIE LETNIE 2022

Zespół szkół nr 12 w Lublinie jest placówką, której nauczyciele dbają o swoich podopiecznych także w czasie wakacji. Aby rozpocząć je wspaniale najmłodsi mieli szansę po raz kolejny uczestniczyć w Półkoloniach Letnich zorganizowanych we współpracy  z Wydziałem Zdrowia i Profilaktyki  Urzędu Miasta Lublin w ramach realizacji zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: „Prowadzenie działań zmierzających do podnoszenia jakości oddziaływań profilaktycznych adresowanych do różnych grup docelowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Realizacja działań profilaktycznych w okresie wypoczynku dzieci i młodzieży”.

Półkolonie zostały przygotowane na przyjęcie 150 uczestników. Dzięki temu, w tym roku po raz pierwszy, uczestniczyły w nich także młodsze dzieci, które od września będą uczęszczały do klasy pierwszej. Było to dla nich szczególnie ważne doświadczenie, gdyż mogły już w czasie wakacji poznać klasy, nauczycieli, rówieśników z innych grup, a przede wszystkim dobrze się bawić.  Wakacje są też szansą na zdobycie nowych umiejętności i kompetencji społecznych. Służyły temu zajęcia i warsztaty wychowawczo-profilaktyczne “Spójrz inaczej” realizowane w trakcie półkolonii dla każdej grupy. Dzięki nim dzieci mogły lepiej rozumieć i akceptować  siebie oraz doskonalić umiejętność wyrażania uczuć, wzmacniały poczucie własnej wartości  i ćwiczyły umiejętności prawidłowej komunikacji, a ponadto  zdobywały umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie.

Po raz pierwszy mieliśmy też okazję gościć przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie (Oddział Promocji Zdrowia) na warsztatach z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej w ramach akcji “Bezpieczny i zdrowy wypoczynek Letni 2022”. Były to  bardzo interesujące zajęcia na temat bezpiecznych zachowań, w czasie których dzieci dowiedziały się jak nie narażać swojego zdrowia i życia w czasie wakacyjnego odpoczynku. W szczególności tematyka dotyczyła: profilaktyki chorób okresu letniego oraz zatruć pokarmowych, np. grzybami. Dzieci uczyły się zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów, dbałości o higienę i bezpieczeństwo w czasie uprawiania sportów, uczestnictwa w imprezach masowych oraz właściwego korzystania z akwenów wodnych.

Każda edycja półkolonii ma swoje stałe punkty programu, na które dzieci z radością czekają. Jest to niewątpliwie trening strzelecki na strzelnicy LCS na ulicy Metalurgicznej, warsztaty z “Dajtosushi” oraz LEGO z “Brick4kidz“, wspaniałe akrobacje w Manii Skakania, dynamiczne pojedynki w Lasercity, emocjonujące seanse kinowe, zaskakujące eksperymenty chemiczne, dyskoteka z Dj-em Emilio, warsztaty taneczne z panem Pawłem Borówką (Danceflow)  czy animacje cyrkowe przygotowane przez panią Kasię Kurowską (Talerzyk możliwości) oraz zabawy i wata cukrowa przygotowana przez panią Patrycję Waszak.

W tym roku po raz pierwszy pojawiły się warsztaty detektywistyczne oraz instrumentalne, a także profesjonalne treningi piłkarskie z Football Academy. Rycerz Grzegorz Pasternak wraz ze swoimi ekwipunkiem towarzyszył dzieciom w Stajni Dębina, gdzie dzieci mogły jeździć na koniach, upiec na ognisku kiełbaski, postrzelać z łuku, zagrać w gry średniowieczne oraz wybić swoje własne monety. W trakcie trwania turnusu zrealizowano 50 wyjazdów autokarowych.

Wiele radości i ekscytacji dostarczyła dzieciom ścianka wspinaczkowa. Okazało się, że mamy wśród uczniów świetnych kandydatów na alpinistów. Pani Agnieszka i pan Darek przybliżyli wszystkim  tajemnice wspinaczki wysokogórskiej, zapoznali ze sprzętem oraz uczyli dzieci bezpiecznych zachowań i przewidywania konsekwencji swoich wyborów. Poczucie satysfakcji przy pokonywaniu kolejnych stopni na ściance i emocje związane ze wspinaniem się wywołały ogromny entuzjazm i zaangażowanie wśród uczestników.

Na zakończenie turnusu dzieci i ich Rodzice otrzymali niezwykle wyrafinowany w formie i smaku deser o nazwie “Lady Princess“. Była to personalizowana monoporcja ozdobiona piękną złotą koroną z czekolady. Mus waniliowy w białej czekoladzie, w środku z konfiturą ze świeżych malin i bergamotki na waniliowym biszkopcie, lekko nasączonym ponczem malinowym z dodatkiem mąki migdałowej. Czy ktoś mógłby się oprzeć takim smakom? Deser został specjalnie przygotowany na wyłączność dla uczestników Półkolonii Letnich 2022 przez pana Piotra Kozaka z Cukierni “Czekoladowy”. Wakacje nie mogły się obyć bez zimnych lodów, raz w tygodniu dzieci delektowały się pysznymi  smakami: mango-marakuja, snickersowym, malinowo-ciasteczkowym, słonym karmelem czy śmietanką. Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy dyplom i wykonane w “Krzysztof Sałaj FotoK2” zdjęcie plenerowe.

Dyrekcja ZS nr 12

Marzanna Lebedziuk