PÓŁKOLONIE LETNIE 2022

Zespół szkół nr 12 w Lublinie jest placówką, której nauczyciele dbają o swoich podopiecznych także w czasie wakacji. Aby rozpocząć je wspaniale najmłodsi mieli szansę po raz kolejny uczestniczyć w Półkoloniach Letnich zorganizowanych we współpracy  z Wydziałem Zdrowia i Profilaktyki  Urzędu Miasta Lublin w ramach realizacji zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: „Prowadzenie działań zmierzających do podnoszenia jakości oddziaływań profilaktycznych adresowanych do różnych grup docelowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Realizacja działań profilaktycznych w okresie wypoczynku dzieci i młodzieży”.

Półkolonie zostały przygotowane na przyjęcie 150 uczestników. Dzięki temu, w tym roku po raz pierwszy, uczestniczyły w nich także młodsze dzieci, które od września będą uczęszczały do klasy pierwszej. Było to dla nich szczególnie ważne doświadczenie, gdyż mogły już w czasie wakacji poznać klasy, nauczycieli, rówieśników z innych grup, a przede wszystkim dobrze się bawić.  Wakacje są też szansą na zdobycie nowych umiejętności i kompetencji społecznych. Służyły temu zajęcia i warsztaty wychowawczo-profilaktyczne “Spójrz inaczej” realizowane w trakcie półkolonii dla każdej grupy. Dzięki nim dzieci mogły lepiej rozumieć i akceptować  siebie oraz doskonalić umiejętność wyrażania uczuć, wzmacniały poczucie własnej wartości  i ćwiczyły umiejętności prawidłowej komunikacji, a ponadto  zdobywały umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie.

Po raz pierwszy mieliśmy też okazję gościć przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie (Oddział Promocji Zdrowia) na warsztatach z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej w ramach akcji “Bezpieczny i zdrowy wypoczynek Letni 2022”. Były to  bardzo interesujące zajęcia na temat bezpiecznych zachowań, w czasie których dzieci dowiedziały się jak nie narażać swojego zdrowia i życia w czasie wakacyjnego odpoczynku. W szczególności tematyka dotyczyła: profilaktyki chorób okresu letniego oraz zatruć pokarmowych, np. grzybami. Dzieci uczyły się zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów, dbałości o higienę i bezpieczeństwo w czasie uprawiania sportów, uczestnictwa w imprezach masowych oraz właściwego korzystania z akwenów wodnych.

Każda edycja półkolonii ma swoje stałe punkty programu, na które dzieci z radością czekają. Jest to niewątpliwie trening strzelecki na strzelnicy LCS na ulicy Metalurgicznej, warsztaty z “Dajtosushi” oraz LEGO z “Brick4kidz“, wspaniałe akrobacje w Manii Skakania, dynamiczne pojedynki w Lasercity, emocjonujące seanse kinowe, zaskakujące eksperymenty chemiczne, dyskoteka z Dj-em Emilio, warsztaty taneczne z panem Pawłem Borówką (Danceflow)  czy animacje cyrkowe przygotowane przez panią Kasię Kurowską (Talerzyk możliwości) oraz zabawy i wata cukrowa przygotowana przez panią Patrycję Waszak.

W tym roku po raz pierwszy pojawiły się warsztaty detektywistyczne oraz instrumentalne, a także profesjonalne treningi piłkarskie z Football Academy. Rycerz Grzegorz Pasternak wraz ze swoimi ekwipunkiem towarzyszył dzieciom w Stajni Dębina, gdzie dzieci mogły jeździć na koniach, upiec na ognisku kiełbaski, postrzelać z łuku, zagrać w gry średniowieczne oraz wybić swoje własne monety. W trakcie trwania turnusu zrealizowano 50 wyjazdów autokarowych.

Wiele radości i ekscytacji dostarczyła dzieciom ścianka wspinaczkowa. Okazało się, że mamy wśród uczniów świetnych kandydatów na alpinistów. Pani Agnieszka i pan Darek przybliżyli wszystkim  tajemnice wspinaczki wysokogórskiej, zapoznali ze sprzętem oraz uczyli dzieci bezpiecznych zachowań i przewidywania konsekwencji swoich wyborów. Poczucie satysfakcji przy pokonywaniu kolejnych stopni na ściance i emocje związane ze wspinaniem się wywołały ogromny entuzjazm i zaangażowanie wśród uczestników.

Na zakończenie turnusu dzieci i ich Rodzice otrzymali niezwykle wyrafinowany w formie i smaku deser o nazwie “Lady Princess“. Była to personalizowana monoporcja ozdobiona piękną złotą koroną z czekolady. Mus waniliowy w białej czekoladzie, w środku z konfiturą ze świeżych malin i bergamotki na waniliowym biszkopcie, lekko nasączonym ponczem malinowym z dodatkiem mąki migdałowej. Czy ktoś mógłby się oprzeć takim smakom? Deser został specjalnie przygotowany na wyłączność dla uczestników Półkolonii Letnich 2022 przez pana Piotra Kozaka z Cukierni “Czekoladowy”. Wakacje nie mogły się obyć bez zimnych lodów, raz w tygodniu dzieci delektowały się pysznymi  smakami: mango-marakuja, snickersowym, malinowo-ciasteczkowym, słonym karmelem czy śmietanką. Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy dyplom i wykonane w “Krzysztof Sałaj FotoK2” zdjęcie plenerowe.

 

 

Dyrekcja ZS nr 12

Marzanna Lebedziuk

Dagmara Niedźwiedź

Ewa Bogut

Agnieszka Moskal

Agata Mazurek

Dominika Serafin

Karolina Sobiesiak

Weronika Zięba

Agata Wolanin

Iwona Małkowska

Patryk Kargul

Aneta Łukasiewcz

Wioleta Kowalczuk

Skip to content