POKAZY Z FIZYKI

W dniu 22 września 2022 roku ponadosiemdziesięcioosobowa grupa uczniów z klas 7 i 8 brała udział w „62 Pokazach z fizyki” organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie.  W tym roku w programie były następujące zagadnienia: elektrostatyka, płyny, ruch obrotowy oraz optyka.

Mogliśmy dowiedzieć się, od czego zależy czas spadania kulki w naczyniach z trzema rodzajami cieczy: olejem, gliceryną, płynem do naczyń. Obserwowaliśmy, jak zachowuje się ciecz magnetyczna czy nurek Kartezjusza. Mieliśmy okazję nacieszyć oko, obserwując doświadczenia związane z równymi długościami  fal elektromagnetycznych. Poznaliśmy zasadę działania klatki Faradaya.

Dwukrotnie kibicowaliśmy Tomkowi z klasy 8 b, który brał udział w doświadczeniach związanych z ruchem obrotowych oraz elektrostatyką. Pierwszym jego zadaniem było wystrzelenie z wyrzutni pocisk – żeby nie było tak łatwo, siedział na krześle, które było wprawione w ruch obrotowy. W drugim zadaniu już stał nieruchomo, dotykając dłonią czaszy generatora Van de Graffa i niespodziewanie jego włosy zaczęły się unosić.

Jak co roku pasjonaci fizyki z UMCS postarali się, aby pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i okraszone były dużą dozą humoru. Młodzież z  zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom.

Pokazy te zachęciły uczniów do dalszej nauki i otworzyły w ich umysłach nową przestrzeń spragnionej wiedzy. Uczestniczący w tym wyjeździe miło spędzili czas, udowodnili, że potrafią być ambitni oraz mają cele, które chcą osiągnąć.

Joanna Keller

Wrażenia uczniów po pokazach:

Najbardziej podobał mi się pokaz z ruchu obrotowego. Był ciekawy i zabawny.

Ania kl. 8g

Pan Andrzej bardzo fajnie prowadził zajęcia.

Marcel kl. 8b

Interesujące było doświadczenia związane z optyką. Było kolorowo, z dużą ilością iluzji optycznych.

Ola  kl. 8b

Najbardziej mi się podobała elektryczność, bo były interesujące doświadczenia.

Wiktoria kl. 8b

Iskra była super i było głośno.

Karol kl. 7b

Podobało mi się doświadczenie z bąkiem.

Igor kl. 8g

Podobał mi się wagonik, który jechał po spiralnym torze.

Mateusz kl. 8g

Elektrostatyka i ruch obrotowy, ponieważ panowie dobrze opowiadali. Pan Andrzej, bo był śmieszny.

Aleksander kl. 7b

Na pierwszym pokazie najbardziej podobało mi się to doświadczenie z cieczami i płynami ponieważ były bardzo interesujące.

Asia kl. 8g

Światło i oko –było ciekawie.

Alina kl. 8e

Najbardziej podobał mi się wykład dot. cieczy.

Natalia kl. 8g

Podobał mi się pokaz z kolorami (różne kolory żarówek) oraz kręcenie bakiem.

Adrian kl. 8g

Najbardziej zainteresowały mnie doświadczenia z optyki.

Borys kl. 8e

Strzelanie z wyrzutni było bardzo ciekawe.

Kacper kl. 8b