“Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą” – zajęcia w klasach I-III

W drugiej połowie września 2021 r. we wszystkich klasach I – III  przeprowadzono konwersatoria zatytułowane „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”. Nauczyciele mogli skorzystać   z własnych materiałów lub przygotowanych przez koordynatora projektu.

Głównym celem zajęć było rozwijanie w młodych ludziach podstawowych wartości patriotycznych oraz poczucia dumy narodowej, pokazanie naszym wychowankom, że bycie patriotą to nie tylko walka zbrojna, ale też solidna nauka, praca, rzetelne postępowanie i wykonywanie obowiązków wobec innych osób   i społeczeństwa.

Wychowawcy  korzystając z interaktywnych pomocy naukowych, przypomnieli uczniom symbolikę narodową i jej historię.  Uczniowie wraz z nauczycielami rozmawiali o sposobach wyrażania miłości do Ojczyzny dawniej i dziś. Próbowali odpowiedzieć na pytania: „Czy jestem patriotą?”, „Co o tym świadczy?”, wnioskując, iż współczesny patriotyzm polega przede wszystkim na byciu dobrym człowiekiem i obywatelem, kultywowaniu pamięci o bohaterach narodowych, trosce o środowisko. Zaznaczyli również, że niezbędne są małe, proste gesty będące świadectwem szacunku dla ojczyzny, jak: przyjmowanie odpowiedniej postawy podczas hymnu, prawidłowe posługiwanie się językiem polskim, wywieszanie flagi  i obchodzenie świąt narodowych. W drugiej części konserwatorium uczniowie wykonywali prace plastyczne o tematyce patriotycznej.