Nowoczesna Edukacja Wczesnoszkolna

Ogólnopolski Konkurs dla szkół „Nowoczesna edukacja wczesnoszkolna” XXX edycja

We wrześniu klasy edukacji wczesnoszkolnej przystąpiły do XXX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą „Nowoczesna edukacja wczesnoszkolna” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Celem konkursu jest doskonalenie i usprawnienie procesu dydaktycznego oraz wszechstronny rozwój dzieci. Szkoła na początkowym etapie edukacji powinna być postrzegana jako miejsce nie tylko do nauki, lecz nauki poprzez zabawę.

W tym czasie wykonamy następujące zadania:

1. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, w drodze do szkoły i domu (zasady ruchu drogowego), zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna itp.
  2. Szkolne mistrzostwa w grach edukacyjnych.
  3. Przeprowadzenie dnia talentu w szkole, podczas którego uczniowie będą mogli zaprezentować swoje talenty, np. muzyczne, taneczne, gimnastyczne, plastyczne, fotograficzne.
  4. Zorganizowanie w ramach ogólnoszkolnego dnia sportu międzyklasowych rozgrywek sportowych w kilku wybranych dyscyplinach.
  5. Zorganizowanie dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów.
  6. Zorganizowanie przedstawienia/teatrzyku na podstawie wspólnie wybranej baśni/opowiadania. Praca nad ciałem, głosem i przestrzenią. Zajęcia teatralne wykorzystują naturalną skłonność dziecka do zabawy i naśladowania.
  7. Pogadanka z uczniami na temat wakacyjnych podróży na podstawie własnych przeżyć, zgromadzonych pamiątek i zdjęć. Wymienienie środków lokomocji, którymi poruszały się dzieci. Wykorzystanie mapy Polski/świata do zaznaczenia miejsc odwiedzanych podczas podróży wakacyjnych.
  8. Zorganizowanie, w ramach tygodnia Polska Złota Jesień, (może to być inna pora roku, zależnie od czasu, w jakim będzie realizowane zadanie), ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/zdjęć/prac plastycznych pt. Jesienny spacer dla uczniów, gdzie wygranego wyłonią uczniowie poprzez głosowanie.
  9. Ja w przyszłości. Jaki zawód chciałbym/chciałabym wykonywać.
  10. Tolerancja na co dzień. Podobieństwa i różnice między ludźmi.

Sprawozdania z realizacji ww. zadań zostaną umieszczone na stronie naszej szkoły. Zachęcamy do jej śledzenia i trzymania kciuków za udaną realizację przedsięwzięcia!

Koordynatorzy projektu:

Wicedyrektor klas 1-3 SP Aneta Dams