„JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE” – WYCIECZKA DO STOLICY POLSKI

Swoja przygodę w Warszawie przeżyli uczniowie klasy 2 c i 2 e wraz z wychowawczyniami 9 czerwca 2022 roku. Dzieci w Łazienkach Królewskich wędrowały śladami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zatrzymywały się przy pomnikach znanych Polaków: Fryderyka Chopina i Bolesława Prusa. Podziwiały dostojną postać Józefa Piłsudskiego. Na warszawskiej Starówce podążały śladami legend o Warsie i Sawie oraz Bazyliszku. Pod pomnikiem Małego Powstańca z zadumą wysłuchały opowieści Pani przewodnik o bohaterstwie małych chłopców, którzy brali udział w walce z okupantem podczas Powstania Warszawskiego.

Wiadomo, że każdy chłopiec marzy o tym, aby w przyszłości zostać piłkarzem i to marzenie w pewnym stopniu się spełniło. Znaleźliśmy się również na Stadionie Narodowym, gdzie nasza reprezentacja rozgrywa mecze. Można było poczuć tą atmosferę, z trybun spojrzeć na znajdującą się w dole murawę. Chłopcy byli zachwyceni rozmiarami obiektu sportowego.

Naszą warszawską przygodę zakończyło zwiedzanie Zamku Królewskiego, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Opowieści Pani przewodnik przeniosły nas w świetne, a zarazem burzliwe dzieje Polski za panowania królów. Począwszy od Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy, aż do czasów rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego. W interesujący sposób poznaliśmy również dzieje Zamku Królewskiego po napaści Niemców na Polskę 1 września 1939 roku. Była to bardzo pouczająca lekcja historii.

Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę historyczną.

Bardzo dziękujemy Pani Asi Kutnik i Pani Ani Nowakowskiej – Kudrel za cierpliwość, troskę i życzliwość jaką otoczyły uczniów klasy 2 c i 2 e.

wychowawczynie:

Krystyna Szerzeniewska