„Eksperymentuj z fizyką”

Fizyka jest dziedziną wiedzy dynamicznie rozwijające się. Otaczający nas świat, jego piękno, mądrość przyrody poznajemy dzięki zjawiskom fizyki.

Uczniowie klas ósmych na lekcji fizyki w miesiącach wrzesień i październik brali udział w innowacji programowo – metodycznej pt. „Eksperymentuj z fizyką”. Zadaniem młodzieży było zaprojektowanie doświadczeń, eksperymentów, zabawek fizycznych oraz wykonywanie ich wraz z opisem.

Główną przyczyną wprowadzenia innowacji jest zatem rozbudzenie zainteresowań ucznia fizyką, usamodzielnienie jego pracy w procesie kształcenia, rozwinięcie twórczej inwencji, nauka stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi, dostrzeżenie oraz zrozumienie związków przyczynowo-skutkowych między zjawiskami fizycznymi. Zachęcenie go do podejmowania nowych inicjatyw, a przede wszystkim sprawdzenia swoich możliwości na drodze działań praktycznych.

Poprzez proponowane zajęcia uczniowie rozwinęli bardzo ważne dziś umiejętności takie jak: kreatywność, umiejętność współpracy, myślenie twórcze, komunikatywność. Nauczyli się podejmowania samodzielnych decyzji, ponieśli za nie odpowiedzialność, ukierunkowali swoje zainteresowania, rozwinęli pasję. Stosowane  różnorodne aktywizujące metody i środki dydaktyczne ułatwiły zrozumienie zjawisk, ukształtowały twórcze myślenie i odpowiednie postawy. Samodzielnie wykonane eksperymenty fizyczne, pomoce pozwoliły im lepiej zrozumieć otaczający świat.

Uczniowie wykonali mnóstwo zabawek fizycznych. Najbardziej popularnością cieszył się Nurek Kartezjusza oraz  poduszkowiec. Wśród zabawek znalazły się: samochód napędzany powietrzem, elektryczne słomki, fontanna Herona, latarnia, kompas z igły, gumowa waga, lewitujące magnesy, balon poruszający się na sznurku, powracająca puszka, tęcza w słoiku, kamera Obscura, telefon puszkowy.

Joanna Keller

nauczyciel fizyki