Świetlicowe wieści

BAW SIĘ I UCZ! ŚWIETLICA SZKOLNA PRZYJAZNA UCZNIOWI

Uczniowie świetlicy szkolnej  Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie biorą udział w  XLII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Celem konkursu jest zaprezentowanie świetlicy szkolnej jako miejsca przyjaznego do nauki, ale również zabawy. Świetlica jest jednym z obszarów działań szkoły w zakresie wychowawczo-dydaktycznym.
Jeśli znajdziemy się w gronie laureatów, nasza świetlica uzyska certyfikat potwierdzający fakt, że jest miejscem, w którym lubią przebywać dzieci i każde znajdzie coś dla siebie.

Przed uczniami zmagania z następującymi zadaniami konkursowymi:

1. ,,Wakacyjne  podróże” pogadanka  z dziećmi  na podstawie własnych przeżyć oraz  zgromadzonych pamiątek i zdjęć. Rozmowa nt.  środków lokomocji, którymi poruszały się dzieci. Wykorzystanie mapy Polski/świata do zaznaczenia miejsc odwiedzanych podczas podróży wakacyjnych.
  2. ,,Zdrowie na talerzu” – przeprowadzenie zajęć dydaktycznych, zorganizowanie debaty uczniowskiej zakończonej testem sprawdzającym dla uczniów,  opracowanym  przez wychowawców świetlicy.
  3. Zorganizowanie tygodnia Harrego Pottera (bądź innego, wybranego przez wychowawców świetlicy, bohatera). Ogłoszenie konkursu plastycznego na wykonanie czarodziejskiej różdżki i czapki.
  4. W ramach tygodnia Polska Złota Jesień zorganizowanie Świetlicowego Konkursu pt. ,,Jesienny spacer” dla uczniów” . Przygotowanie prac plastycznych, opowiadań lub zdjęć pod opieką wychowawców świetlicy i rodziców. Finaliści konkursu zostaną wybrani poprzez głosowanie uczniów.
  5. ,,Uczyć, bawić, wychowywać” – pogadanka z uczniami nt. roli świetlicy szkolnej. Wykonanie prac plastycznych lub przedstawienie krótkich wypowiedzi dzieci w formie pisemnej.
  6. ,,Czytanie łączy pokolenia” – zorganizowanie dnia wspólnego czytania. Zaproszenie gości do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów.
  7. Zorganizowanie Świetlicowego Konkursu Recytatorskiego, którego tematem przewodnim będzie wiersz Jana Brzechwy ,,Zoo”. Konkurs można rozwinąć o prace plastyczne.
  8. Rozmowa z dziećmi nt. bezpiecznego korzystania z internetu i zakazu kontaktów
    z nieznajomymi w sieci- spotkanie z informatykiem naszej szkoły.

Koordynatorzy projektu:

Anna Lis