BAJDURKA

“4 mile za piec”

Nieocenionym skarbem dla nas czy naszych dzieci są dziadkowie. Ich opowieści są niejednokrotnie punktem wyjścia do rozpoczęcia niesamowitych wypraw w głąb ludzkiej wyobraźni. Stare zabawy i radosne aktywności są dla najmłodszych doskonałą lekcją, jak spędzano dawniej czas wolny.

Z okazji przypadającego w styczniu Dnia Babci i Dziadka grupa teatralno – taneczna Bajdurka działająca w Zespole Szkół nr 12 przy współpracy z Filią Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 38 przy ulicy Relaksowej 25 wystawiła sztukę opowiadającą o starych zabawach naszych dziadków „4 mile za piec” wg Marii Kownackiej w reżyserii pań Anety Scherer oraz Bożeny Okuszko. Spektakl opowiadający o historii tajemniczego zaginięcia małej, gałgankowej laleczki Petronelki (w tej roli Urszula Rymarczyk) obejrzała publiczność, którą stanowili zaproszeni dziadkowie i babcie młodych aktorów, społeczność osiedla Botanik, przedstawiciele Zespołu Szkół oraz przedszkolaki z Chatki Puchatka.

Zosia (w tej roli Wiktoria Kulik) w poszukiwaniu swojej ukochanej lalki trafia do krainy ulokowanej 4 mile za piecem (w tej roli Milena Ptaszyńska), w której spotyka magiczne postaci z czasów naszych dziadków, które zapraszają ją do wspólnej zabawy.Wśród nich są Jaworowi Ludzie, Myszki i inne zwierzęta, Ojciec Wirgiliusz, Róża, Berek i Ciuciubabka, Czarny Lud, Dwa Michały. Piękną narrację prowadził Klituś Bajduś (w tej roli Gaja Milewska – Grzyb) a występom towarzyszyły śpiewy chóru pod batutą pana Mikołaja Giszczaka.

Na zakończenie spektaklu młodych artystów z grupy Bajdurka rozdano nagrody w ramach konkursu „Zabawki naszych dziadków” zorganizowanym przez nauczycieli świetlicy szkolnej pani Agaty Dąbczak – Pasternak, Anny Lis oraz Bożeny Okuszko.

Aneta Scherer

Grupa teatralno – taneczna Bajdurka