3B W CENTRUM KRWIODAWSTWA

W ramach projektu „Zaproś rodzica na swoją lekcję”  30 listopada klasa 3b wraz  wychowawczynią oraz panią Majką Donicą udała się z wizytą do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Na tę bardzo ciekawą wycieczkę zaprosił nas tata Zuzi. Przed siedzibą Centrum Krwiodawstwa stoi pomnik solidarności polsko – węgierskiej. To podziękowanie narodu węgierskiego za pomoc jakiej lublinianie udzielili walczącym Węgrom. Ta pomoc, to transport krwi dla ofiar konfliktu, no bo bezinteresowne  pomaganie – my Polacy „ mamy we krwi ”.

Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat, co to jest krew, jaka jest jej rola w organizmie, co to są grupy krwi. Dyskutowali o tym, dlaczego krwi nie da się wyprodukować i czy można się nią podzielić. Dzieci zaznajomiły się ze sposobem funkcjonowania Centrum Krwiodawstwa, poznali procedury jakie trzeba przejść, aby zostać dawcą krwi. Zapoznali się z pracą jaką wykonują pracownicy centrum. Mogli poznać zasady rejestrowania dawców, zobaczyć jak pobierana jest krew, jak długo trwa taki proces. Odwiedzili też dział, który zajmuje się przetwarzaniem pobranej krwi, osocza i krwinek płytkowych oraz sporządzaniem odpowiednich składników krwi (produktów leczniczych).

Była to na pewno ciekawa lekcja podczas, której dowiedzieliśmy się jak istotną rolę pełnią dawcy krwi. Tak naprawdę są to bohaterowie naszych czasów, ponieważ bezinteresownie ratują życie setek ludzi. Tata Zuzi dzisiaj też oddawał swoją krew – jest Honorowym Dawcą Krwi.  Jednocześnie namawiamy wszystkich pełnoletnich do oddawania krwi.

Polecamy wycieczkę pozostałym uczniom naszej szkoły, a organizatorom serdecznie dziękujemy za upominki 🙂

Beata Mącik