CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- spotkanie z historykiem

Podczas kolejnego spotkania w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” gościem świetlicy szkolnej był p. Jacek Ogorzałek, który uczy historii w naszej szkole. Nasz gość wprowadził dzieci w tajniki tej dziedziny nauki i opowiadał uczniom o pracy historyka.

Książki i albumy, które przyniósł gość bardzo zainteresowały dzieci i urozmaiciły opowieści o historii starożytnego Egiptu i Chin. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali  o jednych z największych i najpotężniejszych cywilizacji w dziejach świata. Dowiedzieli się między innymi, kim był faraon, czym jest mumia, kto i dla kogo budował piramidy egipskie oraz, że Chińczycy wymyślili wiele rzeczy, których używamy do dzisiaj: druk, kompas,  papier i  proch.

,,Czy legenda może być źródłem historycznym?”. W dalszej części spotkania Pan Jacek wyjaśnił dzieciom czym są legendy i czy mogą być źródłem wiedzy historycznej.

Kolejnym punktem było czytanie tekstu legendy z cyklu ,,Legendy Lublina – O mieszczce Jadwidze”.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dziejach miasta Lublina. Dzięki legendzie dowiedzieli się, że naleśniki spowodowały wielki pożar w Lublinie.

Dzieci zadawały naszemu gościowi pytania i brały udział w żywej dyskusji. W  miłej i przyjaznej atmosferze Pan Jacek odpowiadał na zadane pytania, wskazując dzieciom myśl, że jeśli tylko zechcą mogą dzięki swojej nauce i pracy zmienić świat na lepsze.

Na zakończenie spotkania Świetliki wręczyły P. Jackowi laurkę oraz podziękowały za miłe spotkanie dużymi brawami.

 Koordynator:
Anna Lis

Skip to content