Półkolonie 2018

W Zespole Szkół nr 12 w Lublinie, pod kierownictwem Pani Kingi Teterycz – Iwanickiej, odbywają się magiczne, pełne atrakcji półkolonie „Lato 2018 z 12-stką”.
Wychowawcami poszczególnych grup są:

Grupa I: Pani mgr Wioleta Kowalczuk;

Grupa II: Pani mgr Anna Tuczyńska;

Grupa III: Pan mgr Konrad Figiel.

„To świetny początek wakacji”- tak mówią uczniowie biorący udział w półkoloniach organizowanych od 25.06.2018 r. do 13.07.2018 r. w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie

Dopiero pierwszy tydzień za nami, a już tak wiele dobrego zrealizowano.
Pierwszego dnia dzieci poznały grupy i swoich wychowawców. Podczas licznych zabaw integracyjnych uczestnicy wymyślili własne oryginalne nazwy grup, lepiej poznali swoich kolegów i wychowawców.

Półkolonie 2018 to również edukacja. W ramach półkolonii realizowano program profilaktyczny „Spójrz inaczej”. Zajęcia były powadzone przez Panią mgr Wioletę Kowalczuk,
Panią mgr Anetę Scherer i Panią mgr Małgorzatę Witkowską.

A to dopiero początek atrakcji jakie czekały na dzieci. Ze względu na panującą pogodę na poprawę humoru wybraliśmy się aż dwa razy do kina we wtorek i czwartek. Pierwszy z seansów był w kinie Bajka, a po bajce animatorka przeprowadziła konkursy z nagrodami dla dzieci, drugą bajkę obejrzeliśmy w Multikinie.

W środę odwiedziliśmy basen w Spa Orkana był to czas na liczne zabawy w wodzie, odpoczynek w jacuzzi oraz naukę pływania.

Chcąc jak najlepiej uatrakcyjnić półkolonie, w piątek skoro świt wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Dzieci dzięki Paniom przewodniczkom oraz podziemnej ekspozycji multimedialnej poznały historię tego miejsca, która dzieje się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Dowiedziały się również wiele ciekawostek związanych z solą.
Miały niezwykłą okazję jedyną, na skalę światową, uczestniczyć w przeprawie łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, pokonując odległość 120 m w zalanej solanką komorze.
Na twarzach dzieci panował uśmiech, były zadowolone z mile ale też intensywnie spędzonego czasu.

Nie możemy już się doczekać szeregu innych ciekawych wydarzeń zaplanowanych na następny tydzień.

Wizytą w Mani Skakania tak rozpoczęliśmy drugi tydzień półkolonii letnich „Lato 2018 z 12-stką”. Skakanie okazało się nie lada frajdą. Dzieci były zachwycone, szczęśliwe i zadowolone.

W dniu 03.07.2018 r. całą grupa półkolonii mieliśmy niecodzienne wyjście a mianowicie wybraliśmy się do Portu Lotniczego w Lublinie. Każdy uczestnik miał możliwość doświadczyć na sobie każdego etapu, jaki przechodzi podróżujący (kontrola karty pokładowej, przejście przez bramki wypływające niebezpieczne przedmioty itp.). Dodatkowo obserwowaliśmy przyloty aż dwóch samolotów. Jednak na tym nie było końca wycieczki a raczej rozpoczął się początek przygody, podczas której odwiedziliśmy siedzibę służby LSRG, którą dysponuję profesjonalnym sprzętem by zapewnić bezpieczeństwo na lotnisku. Wykwalifikowana kadra LSRG opowiedziała nam o ich zadaniach oraz poznaliśmy jak działa profesjonalny wóz, którym można m.in. gasić pożary. Każdy z nas miał możliwości wejścia do tego samochodu by przez chwilę poczuć się jak zawodowy pracownik lotniska. Kolejną atrakcją niedostępna, na co dzień dla pasażerów była wizyta u głównego mechanika. Dzięki temu zobaczyliśmy jak działają samochody, które sprzątają i odśnieżają drogi na lotnisku, oraz dbają o idealną nawierzchnie na pas startowym. Byliśmy w garażu i widok wielu samochodów, które są własnością lotniska zrobił na Nas wielkie wrażenie.

Dzisiaj jest dokładnie połowa naszych letnich półkolonii. Było wyjątkowo poznaliśmy studio  TVP3 Lublin, zobaczyliśmy gdzie powstaje program „Jeden z Dziesięciu”, rozmowy i informację sportowe, prognoza pogody i szereg różnych innych ciekawych wywiadów i programów.  Mieliśmy możliwość obserwacji nagrania na żywo, a także próbę jak mówić z mikroportem.  Po udanej wizycie w telewizji udaliśmy się do kina na seans pt. „Uprowadzona księżniczka”. By umilić czas oglądania bajki każdy z uczestników półkolonii letnich dostał do jedzenia wybrany kinowy zestaw dziecięcy. Bajka wszystkim się podobała, niektórzy chcieli zostać w sali, by mieć możliwości ponownego obejrzenia filmu. Organizując wypoczynek dołożyliśmy wszelkich starań by promować aktywności fizyczną. W związku z powyższym zamiast nudnego powrotu autokarem, zrobiliśmy sobie spacer połączony z podziwianiem otaczającej nas natury, której jak dzieci deklarowały nie dostrzegały siedząc na siedzeniu w samochodzie czy autokaru. Wielu uczestników było zachwyconych z siebie,  że samodzielnie pokonały taką trasę i my również jesteśmy z nich dumni.

Czwartek, czwartaczek za nami, a co dzisiaj robiły dzieci na Letnich Półkoniach? Od razu po śniadaniu wszyscy udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H Łopacińskiego Filia 38. Na miejscu czekało na nas wiele zadań. Na początku dzieci podzieliły się na 3-5 osobowe grupy, które po wysłuchaniu prezentacji rozpoczęły tworzenie plakatu o tematyce związanej z wolnością. Zajęcia plastyczne dawały możliwość tworzenia za pomocą różnych materiałów oraz malowania farbami z wzorów i szablonów. Po ukończonym zadaniu, uczestnicy dokonali prezentacji swoich prac. W bibliotece rodzice również będą mieli możliwości podziwia plakatów wykonanych dzisiaj przez dzieci. Kolejnym etapem, bardziej relaksującym był czas wolny, zachęcaliśmy dzieci do oglądania i czytania książek i czasopism. Na koniec odwiedzin, byliśmy w miejscu zabawy dowolnej, ale bawiliśmy się po cichutku by nie przeszkadzać innym użytkownikom placówki. Jednak to nie koniec atrakcji na dziś. Organizatorzy zadbali o sprawności fizyczną, dlatego udaliśmy się do Mani Skakania gdzie przez ponad 2 godziny mieliśmy możliwości skorzystania z trampolin oraz z parku linowego. O nasze bezpieczeństwo dodatkowo dbali instruktorzy by ćwiczyć i skakać w bezpiecznych dla siebie wzajemnie warunkach. Po powrocie czekał ma Nas pyszny obiad w szkole. A jutro jedziemy do Zamościa i już nie możemy się doczekać żeby odwiedzić ZOO.

Ostatni poniedziałek na półkoloniach letnich miał na celu dużo przyjemniej edukacji historycznej i przyrodniczej. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania podziemi Zamku Lubelskiego oraz Starego Miasta. Spotykaliśmy tam Szczurołapa, który przybliżył nam historię ludności zamieszkującej na terenach obecnego miasta. Odpowiedział Nam również legendy lubelskie, które są znane do dziś. Widzieliśmy przedstawienie obrazujące pożar w mieście, a w tle poznaliśmy sytuację i zachowania mieszkańców. Po udanym zwiedzaniu podziemi udaliśmy się by obserwować rośliny i piękne widoki w Ogrodzie Botanicznym. Po podzieleniu się na 2 grupy Pani przewodnik oprowadziła nas po terenie ogrodu opowiadając o specyfice różnych gatunków roślin. Odwiedziliśmy 3 szklarnie, dzięki którym poczuliśmy się jak podczas podróży do różnych stref klimatycznych.

Po edukacyjnym poniedziałku przyszedł czas na sportowy wtorek. Rozpoczęliśmy od 3 godzinnego pobytu w Aqua Lublin. Mieliśmy do dyspozycji baseny wewnątrz budynku oraz na świeżym powietrzu dodatkowo był czas odpoczynek na leżakach oraz w jacuzzi. Resztę dnia spędziliśmy również w sportowym stylu grając w piłkę nożną, koszykówkę i wiele innych zabaw na boisku oraz spędzając czas korzystając ze szkolnego sprzętu na placu zabaw.

Środę na półkoloniach minęła bardzo szybko. Spacerem udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na ulicy Relaksowej by tam uczestniczyć w 2.5 Godzinnych warsztatach pt. „Pociąg po niepodległych miastach Polski” podczas zajęć można było się dowiedzieć, czym jest komiks oraz jak tworzyć. Później uczestnicy mieli czas na wykonanie własnoręcznego komiksu o tematyce patriotycznej. Po ukończonym zadaniu chcąc zrelaksować się i odpocząć przy książkach udaliśmy się do sali zabaw. Później spacerem udaliśmy się do autokaru, który zawiózł Nas do Multikina. Tam obejrzeliśmy film pt. „Wyszczekani ” zajadając zestaw kinowy, czyli popcorn i napój. Ostatnim etapem dzisiejszego dnia był zabawny sportowe na świeżym powietrzu by przygotować się do jutrzejszej wizyty na basenie.

Przedostatni dzień półkolonii to czas, w którym było tak dużo wrażeń i śmiechu. Dzieci były zachwycone, gdy dowiedziały się, że w ciągu 1 tygodnia będą korzystały 6 godzin z atrakcji w Aqua Lublin, który mieści się przy ul. Aleje Zygmuntowskie. Dzisiaj uczestnicy półkolonii korzystali z Aquaparku, przez 3 godziny mogli zjeżdżać ze wszystkich zjeżdżalni, pływać w basenie na świeżym powietrzu oraz korzystać z wielu basenów i jacuzzi. Dużym zainteresowanie cieszyły się zjeżdżalnie, a dzieci przez cały czas powtarzały, że to była świetna zabawa. Po wizycie na basenie przygotowaliśmy dekorację na jutrzejsze zakończenie półkolonii.

Czas półkolonii dobiegł końca. Były to trzy tygodnie aktywnego spędzania czasu m.in. wycieczka do kopalni soli w Bochni, ZOO w Zamościu, wyjazdy na basen, Aquapark, kino i wiele innych atrakcji. Piątek rozpoczęliśmy wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej gdzie uczestniczyliśmy w quizie dotyczącym Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także sprawdzającym wiedzę o Lublinie. Słuchaliśmy bardzo ciekawych historii, które opowiadał zaproszony gość Pan pracujący w Archiwum. Było to bardzo ciekawe, ale też edukacyjne doświadczenie. Później czekały na nas inne przyjemności. Zrobiliśmy pracę pt. „Najlepszy dzień na półkoloniach”, po czym udaliśmy się do sali na poczęstunek. Pizza, ciastka i inne smakołyki czekały już na stołach. Po pysznym jedzeniu odbyło się oficjalnie zakończenie półkolonii. Pani Wicedyrektor Iwona Dorobek wraz z Panią Kierownik Kingą Teterycz-Iwanicką wręczyły dzieciom dyplomy oraz upominki na zakończenie letnich półkolonii.

Kierownik Półkolonii wraz z wychowawcami:

mgr inż. Kinga Teterycz-Iwanicka

mgr Wioleta Kowalczuk

mgr Anna Tuczyńska

mgr Konrad Figiel

Skip to content