Tydzień Biblioteki Szkolnej

Obchody Tygodnia Biblioteki Szkolnej rozpoczęliśmy od lekcji warsztatowych, które poprowadzili  bibliotekarze  z Biblioteki Pedagogicznej KEN w Lublinie.  Zajęcia poświęcone były twórczości Joanne Kathleen Rowling i  Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Przed uczniami stało nie lada wyzwanie, gdyż musieli rozwiązać quizy i zagadki związane z fabułą Herrego Pottera. Uczestnicy obejrzeli  prezentację, podczas której mieli okazję poznać wiele ciekawostek związanych z  genezą  fantastyki literackiej. Uczniowie klas starszych analizowali różnice między fabułą książki a ekranizacją filmową Hobbita.  Na lekcjach bibliotecznych, prowadzonych przez gości, uczniowie tworzyli literackie kody QR. Przekonali się o tym, że w małym kwadraciku można zakodować niemal wszystko: adres strony internetowej, dowolny tekst, gry, animacje, zadania, pytania.

Kolejnym etapem obchodów Święta Biblioteki była akademia Książki – okno na świat zorganizowana we współpracy świetlicy i biblioteki. Uroczystość rozpoczęła się prelekcją nauczyciela bibliotekarza zachęcającą młodych czytelników i  ich rodziców do wspólnego spędzania czasu z Książką oraz odwiedzania biblioteki. Dzieci ze świetlicy szkolnej przedstawiły program ukazujący Książkę jako najcenniejsze i najtrwalsze źródło informacji. Na scenie pojawił się także Pan Andersen, który wprowadził nas w cudowny świat bajek i baśni. Członkowie koła czytelniczego debiutowali w przedstawieniach Calineczka i Dziewczynka z zapałkami.

W dniu 16.05.2018r. chętni uczniowie z  klas V, VII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną wzbogaconą wykładem na temat Mody w języku. Zajęcia skłaniały uczestników do wspólnej refleksji nad konsekwencjami  m.in. nadużyć i skrótów językowych. Dzięki żywej dyskusji wspólnie sformułowaliśmy kilka wniosków dotyczących  świadomego i  krytycznego stosunku  do języka, co pozwoli unikać monotonnych konstrukcji, banalnych tekstów bez żadnych walorów stylistycznych. Obchody Tygodnia Biblioteki Szkolnej wzbogaci  akcent patriotyczny zachęcający do twórczych inspiracji literacko – plastycznych. W dniu 16.05.2018r. ogłoszony został konkurs plastyczny NIEPODLEGŁOŚĆ WIDZIANA OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do Obchodów Tygodnia Biblioteki Szkolnej –  Dyrekcji Szkoły, Rodzicom przygotowującym Dzieci do występów, Dzieciom i Młodzieży za twórczy i pełen entuzjazmu udział we wszystkich wydarzeniach.

Skip to content