FESTIWAL ZDROWIA PRZEDSZKOLAKA

KOLOROWO, ALE ZDROWO!

PROMUJEMY ZDROWY STYL ŻYCIA!

W dniu 14 marca 2018 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbył się jubileuszowy V Festiwal Zdrowia Przedszkolaka organizowany przez dr Małgorzatę Kostecką i SKN Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz dyr. Renatę Cioch z Przedszkola nr 35 w Lublinie.  Tegoroczna impreza odbywała się pod  hasłem „Promujemy zdrowy styl życia” a patronami honorowymi byli: Prezydent Miast Lublin dr Krzysztof Żuk, JM Rektor UP prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, Lubelski Kurator Oświaty oraz Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Nasze Przedszkole było współorganizatorem tegorocznej edycji festiwalu. Podejmujemy szereg działań w ramach „Szkoły Promującej Zdrowie”, w tym organizacja kolorowego kącika na Festiwalu. Zamierzeniem tegorocznego warsztatu dla dzieci było stworzenie stoisk o określonej tematyce i dostosowanych do koloru zabaw i ćwiczeń.

Kolor CZARNO – BIAŁY był wyznacznikiem proponowanych przez nauczycieli z przedszkola: p. Ewę Kowalik, p. Monikę Głowacką (mama), p. Agatę Wójcik, p. Annę Tuczyńską, p. Wioletę Kowalczuk oraz Panią Agnieszkę Gronkowską zabaw dla dzieci. Przygotowaliśmy pięć przystanków:

  1. „Mleczny wir”- eksperymenty w mleku z wykorzystaniem barwników spożywczych
  2. „Owocowe Jogurciki” – Degustacja – jogurt naturalny lub kefirze świeżymi owocami.
  3. „Domino” – elementy domina wykonane na styropianie. Zadaniem gracza jest wyszukanie par produktów pochodzących z mleka.
  4. „Dojenie Krowy” – zadaniem uczestnika jest dojenie krowy, przybliżenie wiedzy na temat, skąd pochodzi mleko. Czynność dojenia jest bardzo realna, gdyż w wiadrze pojawia się prawdziwe mleko.
  5. „Kulki Mocy” – warsztaty kulinarne/degustacja w termomiksie. Przystanek ten prowadziła Pani Monika Głowacka – Mama naszego Przedszkolaka. Wykonywała wraz z dziećmi przepyszne i bardzo zdrowe przekąski. Na prośbę uczestników festiwalu przedstawiamy:

PRZEPIS NA KULKI MOCY:

  • 400 g daktyli suszonych (namoczyć wcześniej)
  • 6 łyżek migdałów
  • 4 łyżki orzechów nerkowca
  • 4 łyżki sezamu
  • 6 łyżek kakao

Wiórki kokosowe (troszkę do środka masy) do otoczenia kuleczek.

Podczas festiwalu odbyło się rozdanie nagród w konkursach dotyczących promowania zdrowego stylu życia.

W festiwalu wzięły również udział dzieci z grupy Gwiazdeczek wraz w Panią Sylwią Smyk oraz Panią Beatą Rybak. Przedszkolaki mogły korzystać ze wszystkich okazji edukacyjnych proponowanych przez współorganizujące przedszkola, w tym nasze.

III miejsce w konkursie na aranżację stolika – pt. „Wiosenne koniczynki” otrzymała grupa dzieci z Motylków (4 – latki) z naszego Przedszkola. Nagrodzona praca plastyczna została wykonana pod opieką  P. Beaty Kołodziejczyk  oraz p. Małgorzaty Ściborek.

Wyróżnienie w konkursie rodzinnym na podkładkę do jedzenia otrzymał Julian Głowacki (grupa Świerszczy) wraz z Mamą.

Tegoroczny festiwal zaskakiwał dużą różnorodnością i atmosferą. Pani Wicedyrektor Beata Owczarek wystąpiła w zacnym gronie, w stroju policjantki wraz Julkiem, który był przedstawicielem dzieci z naszego przedszkola.

To przedsięwzięcie miało również charakter edukacyjny, informacyjny, gdyż na wykłady traktujące o zbilansowanym odżywianiu, promowaniu zdrowego stylu życia zaproszeni byli również Inspektorzy ds. żywienia z lubelskich przedszkoli –w wykładzie uczestniczyła Pani Joanna Gnieciak z Zespołu Szkół, w którego skład wchodzi Przedszkole nr 86.

Niesamowita atmosfera, przepiękne dekoracje i sytuacje edukacyjne, pyszne,  bardzo zdrowe potrawy a przede wszystkim dużo uśmiechu, radościi życzliwości inspirują do tego, by PROWADZIĆ ZDROWY STYL ŻYCIA. Już czekamy na koleją edycję festiwalu. Zapraszam do oglądania galerii.

                                                                                       Opracowała

Ewa Kowalik

Koordynator Projektu

Skip to content