SAMOTNOŚĆ- PRZYJACIÓŁKA DOPALACZY, NARKOTYKÓW I ENERGETYKÓW

Samotność to najstraszliwsze z uczuć. Kiedy nastolatek nie czuje zainteresowania ze strony zabieganych rodziców, szuka akceptacji wśród tych rówieśników, którzy oferują mu antidotum na złe samopoczucie – dopalacze i narkotyki. Natychmiastowa odskocznia od problemów jest niebezpiecznie kusząca.

Według badań, to chłód rodzinnego domu, rozpad małżeństwa rodziców i praca jako ich priorytet w codzienności są powodami wyalienowania nastolatka, a w konsekwencji siłą sprawczą jego uzależnienia od substancji poprawiających nastrój.

Nie tylko narkotyki i dopalacze są groźne. Powszechnie dostępne napoje wysokoenergetyczne zawierają trzy składniki (kofeina, glukoza i tiauryna), które oddzielnie nie działają destrukcyjnie, lecz występujące razem w energetykach mają identyczny wzór chemiczny, co amfetamina. Uzależniają i bezpowrotnie wypłukują z organizmu potas oraz magnez. Sprawiają, że już nigdy ich nie przyswoimy, nawet w suplementach.  Bez potasu i magnezu nie żyjemy.

Niebezpieczne pułapki, jakie czyhają w dzisiejszym świecie na dzieci i nastolatków, przedstawiła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim klasie 2c2g terapeutka i teatrolożka Magdalena Łopatyńska. Towarzyszył jej Mateusz, który opowiedział swoją wstrząsającą historię, obrazującą jego osobistą drogę na dno. Znęcanie się ojczyma, bierność mamy, poszukiwanie akceptacji wśród kolegów, obsesyjne próby zdobycia pieniędzy na narkotyki, poprawczak, więzienie, terapie i nieustanna walka z codziennością aż do dzisiaj.

Drogi Rodzicu, najstraszliwsze zdanie, jakie zostało wypowiedziane na tym spotkaniu, brzmiało: „Nie wiem, jak to jest być wychowywanym przez mamę. Co nie znaczy, że ona nie istniała.” Zauważ swoje dziecko, zapytaj o jego wnętrze, pasje, przyjaciół, plany, nadzieje i marzenia. Zaprzyjaźnij się z nastolatkiem, który jest w pokoju obok. Jeszcze jest czas na to, aby poczuł, że jest kochany i zawrócił z piekielnej drogi wprost w Twoje kochające ramiona. Za zakrętem już go nie odnajdziesz…

 

Anna Zielińska

Skip to content