Szkoła Młodych Patriotów

Realizacja zadania konkursowego:

Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

Ojczyzna jest naszą matką ziemską.

Polska jest matką szczególną.

Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.

Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.

Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Jan Paweł II

W pierwszej połowie listopada 2021 r. w ramach projektu „Szkoła młodych patriotów” uczniowie klas I – III wspólnie z wychowawcami pracowali nad przygotowaniem Kodeksu Postaw Patriotycznych.

Głównym zamierzeniem stworzenia Kodeksu Postaw Patriotycznych było rozwijanie u młodych ludzi podstawowych wartości patriotycznych oraz poczucia dumy narodowej, pokazanie naszym wychowankom, że bycie patriotą to nie tylko walka zbrojna, ale też solidna nauka, praca, troska o środowisko, prawidłowe posługiwanie się językiem polskim jak również rzetelne postępowanie i wypełnianie obowiązków wobec innych osób i społeczeństwa. Uczniowie zauważyli również, że niezbędne są małe, proste gesty będące świadectwem szacunku dla ojczyzny, takie jak: przyjmowanie odpowiedniej postawy podczas hymnu, wywieszanie flagi i obchodzenie świąt narodowych.

Prace uczniów z poszczególnych klas zostały zebrane, a na ich fundamencie powstał uporządkowany Kodeks Postaw Patriotycznych społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie.

Koordynatorzy projektu: wicedyrektor klas 1-3 SP Aneta Dams

Elżbieta Dominika Gralak