WRZESIEŃ 2017

Wrzesień 2017 r.
ZDROWE ODŻYWIANIE

W Naszym Przedszkolu Realizowany jest Projekt „Przedszkolna Rodzina Witaminiaków”. Podczas działań propagujących zdrowe odżywianie się, podejmowany jest szereg działań. Wprowadzaliśmy zajęcia kulinarne – są to zajęcia praktyczne, warsztatowe z udziałem i pomocą Rodziców.
W grupie Świerszczy (13.09.2017 r. i 19.09.2017 r.) dzieci uczestniczyły w zajęciach robienia soku owocowo – warzywnego, Koniczynki przygotowały sok marchwiowy, jabłkowy i brzoskwiniowy (21.09.2017 r.) oraz wykonały i degustowały surówkę z marchwi i jabłka (19.09.2017 r.). Zdrowy i przepyszny Sok marchwiowo – jabłkowy robiły wspólnie ze swoja Panią dzieci w grupie Motylków (21.09.2017r.) oraz Dzwoneczków i Słoneczek.

We wrześniu w grupie Świerszczy, Koniczynek i Mrówek w dniach 18.09 – 24.09.2017 r. realizowano tematykę „Dary jesieni na talerzu owoce i warzywa”. Podczas zajęć dzieci utrwalały wiedzę, na temat jesiennych zbiorów warzyw
owoców.

Dzieci z pomocą rodziców przyniosły do swoich sal owoce i warzywa
z jesiennego ogródka aby stworzyć kącik tematyczny.
Podczas zajęć w Kuchcikowie dzieci z grupy Świerszczy wykonały „Zdrowe Śniadanie na Dzień dobry” (21.09.2017 r.). Wzięliśmy przykład od starszych kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie którzy biorą udział
w Projekcie Śniadanie Daje Moc. Świerszcze samodzielne wykonały kanapki ze zdrowych produktów: pieczywa pełnoziarnistego, masła, nabiału, wędliny, warzyw. Wszyscy byli dumni ze swoich przepysznych kolorowych, zdrowych kanapek.

PROFILAKTYKA

Ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ma odpowiedni relaks
i odpoczynek. Cyklicznie i systematycznie, odbywa się w grupach poobiednie czytanie przez nauczyciela lub eksperta – Rodzica, bajek terapeutycznych lub opowiadań, bajek, historii.

ZDROWIE PSYCHICZNE/EMOCJE/RELACJE

W ramach zajęć edukacyjnych Dzieci z grupy Świerszcze analizowały
i pogłębiały swoją wiedzę na temat „Emocji – nazywamy swoje uczucia” (06.09.2017). Podczas zajęć, za pomocą pantomimy przedszkolaki pokazywały emocje, jakie towarzyszą przy określonych sytuacjach np. gdy ktoś nie chce się ze mną bawić, gdy jestem smutny, ponieważ nie ma Mamy, nie umieniem sobie poradzić z zadaniem. Podejmują próby nazywania uczuć towarzyszących takim sytuacjom. Znajdują sposoby na radzenie sobie ze smutkiem. Kostka emocji stwarzała okazję do współpracy i współdziałania. W grupie Koniczynek
w miesiącu wrześniu przedszkolaki realizowały wybrane scenariusze z programu pt. Przedszkolaki Krok Drugi – Radzenie sobie z negatywnymi emocjami
i nastrojami, Rozwiązywanie konfliktów. Ponadto wciąż biorą udział w zajęciach edukacyjnych, w ramach cyklu wychowawczego: „Rozmawiamy z dziećmi
emocjach i uczuciach” (radość, dziecko bez rodzica).
W naszym Przedszkolu we wszystkich grupach uroczyście obchodziliśmy 29.09.2017r. Dzień Chłopaka, był to Dzień zabaw integracyjnych, podczas którego zwróciliśmy uwagę na szacunek, życzliwość, radość i dobrą zabawę. Miło jest otrzymywać prezenty i w tym dniu Rodzice zadbali o drobne upominki dla wszystkich Przedszkolaków.

BEZPIECZEŃSTWO

25 i 26 września gościliśmy w naszym Przedszkolu Funkcjonariuszy Staży Miejskiej w Lublinie. Przedszkolaki wzięły udział w projekcie AUTOCHODZIK, podczas którego odbyła się rozmowa na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w drodze do przedszkola. Dzieci korzystając z Samochodzików, pokonywały określoną trasę, przestrzegając napotkanych znaków drogowych na makiecie drogi. Dzięki temu spotkaniu dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat znaków drogowych i ich znaczenia.
W ramach tematyki tygodnia dzieci z grupy Świerszczy, Koniczynek i Mrówek
w dniach (25.09 – 01.10.2017r.) utrwaliły wiedzę na temat osób pracujących
w zawodach użyteczności publicznej, dbających o nasze bezpieczeństwo.
Numery alarmowe i sytuacje konieczne do ich wykorzystania.
Udział w grupowym Quizie – rozwiązywanie zagadek o ruchu drogowych. Wyjście na skrzyżowanie ulic: obserwowanie ruchu drogowego pieszych i kołowego, prawidłowe przejście przez jezdnię to ważne doświadczenie, którego doświadczyły Przedszkolaki z Świerszczy, Koniczynek, Mrówek i Słoneczek.
Blok tematyczny „Światło czerwone, światło zielone” realizowany był w grupach Gwiazdeczek, Słoneczek, Szafirków, Stokrotek, Dzwoneczków w dniach
18-22.09.2017 r.
Spotkanie z Panem “Stopkiem” – osobą przeprowadzającą dzieci przez przejście dla pieszych odbyło się w grupie Słoneczek i Gwiazdeczek. Rozmowa na temat bezpiecznego zachowania na drodze (21.09.2017r. )

DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNA

We wrześniu Przedszkolaki z grup Mrówek, Świerszczy i Koniczynek rozmawiały o tym, jak należy dbać o czystość naszego otoczenia, środowiska. Po zgłębieniu tematu dzieci przystąpiły do działania, nałożyły rękawice zaczęły sprzątać boisko szkolne (15.09.2017r.).