Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie w ramach programu
“SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”
PAŹDZIERNIK 2016r.

Kontynuując tematykę dotyczącą walorów odżywczych owoców i warzyw – we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, filią nr 38 w Lublinie przy ul. Relaksowej – odbyło się spotkanie z dietetykiem, p. Katarzyną Grzyb.

Na początku najmłodsi

„Biedronki”, „Żuczki”, „Motylki”, „Mrówki” /21.10.2016r./, później „Świerszcze” i „Pszczółki” /28.10.2016r./, a na koniec „Koniczynki”, „Szafirki”, „Dzwoneczki” i „Stokrotki” /04.11.2016r./ zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania, piramidą żywienia w formie prezentacji multimedialnej i praktycznego układania produktów spożywczych.    Drugim ważnym i niezwykle ciekawym spotkaniem były zajęcia z p. Aleksandrem Rębaczem na temat „ Fascynujący świat pszczół”. Tym razem „Stokrotki” „Dzwoneczki”, „Świerszcze”, „Mrówki”, „Pszczółki”, „Żuczki” i „Biedronki” w dniach 24 i 25.10.2016r. mogły zobaczyć w jaki sposób powstaje miód i jakie są jego walory zdrowotne.

Ponadto w grupie „Motylki” zrealizowano cykl zajęć tygodniowych „Kosz Pani Jesieni” /03 – 07.10.2016r./ na temat owoców i warzyw. W „Koniczynkach” dzieci także podczas zajęć 13.10.2016r. „Zdrowo jem, więcej wiem” mogły dowiedzieć się więcej na temat witamin ukrytych w warzywach i owocach. Natomiast na podsumowanie zajęć „Zdrowo jem, więcej wiem” – Stawiam na śniadanie /25.10.2016r./ wykonały rysunki drugiego śniadania w ramach grupowego konkursu.

W „Dzwoneczkach” natomiast w ramach realizacji tematyki tygodniowej „Dary jesieni” dzieci przygotowały szaszłyki owocowe. Pojawił się również u nich pewien gość – „Pan Zdrówko” – wykonany z materiałów i surowców wtórnych – ekologiczny bohater, który przypomina przedszkolakom o tym, aby dbać o własne zdrowie. W tej grupie realizowany jest również projekt „Czyste powietrze wokół nas” – dzieci poznawały drzewa jako „płuca świata”; m.in. budowę i funkcję liścia, przygotowały opowiadania twórcze – drzewa mówią o sobie. Od października aż do grudnia odbędzie się również cykl sytuacji edukacyjnych uczących rozładowywania negatywnych emocji „Złość i strach – nie, dziękuję” oraz „Hałas – ja wysiadam”.

Starszaki w tym miesiącu udały się wizytą do naszej szkolnej pani stomatolog: „Szafirki”, „Stokrotki”, „Mrówki” /24.10.2016r./, „Motylki” /19.10.2016r./ , aby zwiedzić gabinet dentystyczny oraz dokonać przeglądu stanu ząbków. Za to najmłodsi – „Biedronki” i „Żuczki” rozpoczęli pod czujnym okiem swoich pań codzienne mycie ząbków w przedszkolu.

Korzystając z dobrej pogody „Stokrotki” i „Dzwoneczki” /14.10.2016r./ oraz „Koniczynki” i „Szafirki” /17.10.2016r. odwiedziły w ramach przedszkolnej wycieczki znajdujący się w okolicach przedszkola Ogród Botaniczny. Starszaki uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych „Barwy jesieni”.

W naszym Przedszkolu pojawił nowy projekt edukacyjny – autorski pomysł na wdrażanie dzieci i ich rodziców do zdrowego odżywiania ze szczególnym naciskiem na spożywanie owoców i warzyw. Jest to projekt pod nazwą „Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” /szczegóły projektu w zakładce Przedszkole86/Projekty edukacyjne/ . Dokonano przydziału naszych „ nowych przyjaciół” – Witaminiaków do poszczególnych grup przedszkolnych oraz wylosowano miesiące, w których poszczególne przedszkolaki będą prezentować swojego bohatera, poznawać go itp.

W listopadzie odbył się Dzień Marchewki – w grupie Mrówki i wyjątkowo we współpracy z grupą Świerszcze /14.10.2016r./. Tego dnia wszystkie dzieci ubrane były w „marchewkowe” kolory, a na głowach miały opaski z  marchewką. Głównym celem wydarzenia było promowanie spożywania warzyw jako darów natury, rozwijanie umiejętności współdziałania oraz dobra zabawa. Dzieci dowiedziały się, jakie wartości odżywcze posiada marchew, jak również dlaczego należy spożywać ją w różnej postaci. Były quizy, zagadki, konkurencje ruchowe. Przy piosenkach „Urodziny Marchewki”, „Sałatka jarzynowa” oraz „Jarzynowa gimnastyka” przedszkolaki rozwijały swoje talenty wokalne oraz taneczne. Dzięki uprzejmości jednej z mam miały również okazję spróbować pysznego marchewkowego ciasta. Na zakończenie dzieci otrzymały „marchewkowe medale” oraz pozowały do pamiątkowego zdjęcia.