Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie
w ramach programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie”.
Maj 2017

W grupie ,,Biedronki” zorganizowano Konkurs rodzinny, którego zadaniem było przygotowanie zdrowego jadłospisu na cały dzień z wykorzystaniem takich produktów jak: owoce, warzywa, kasze, ryby, nabiał.

Ponadto zorganizowano spotkanie z rodzicami na temat „Dom rodzinny -to bezpieczny dom dla mojego dziecka”. Pogadanka o potrzebie bliskości, poczuciu bezpieczeństwa i codziennemu okazywaniu dziecku miłości. Rozmowa poparta artykułami i publikacjami na temat potrzeby okazywania dziecku akceptacji i miłości.

W tym miesiącu w ramach podsumowania projektu ,, Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” wszystkie grupy przygotowują się do festynu przedszkolnego – 25.05.2017r. Poza tym w każdej grupie odbyło się szereg zajęć praktycznych – kulinarnych z owocami i warzywami w roli głównej. W końcu mamy wiosnę, więc zagościła ona na naszych talerzach.

,,Motylki” przygotowały sałatkę owocową z winogron / 16.05.2017r./, a ,,Żuczki sałatkę wieloowocową / 23.05.2017r./. W ,,Biedronkach” zagościły kanapki ze szczypiorkiem / 18.05.2017r./. ,,Koniczynki” przygotowały sobie na podwieczorek kanapki z ogórkiem / 17.05.2017r./, zaś kolejnego dnia / 18.05.2017r./ własnoręcznie zrobiły sałatkę owocową na II śniadanie.

,,Mrówki” podczas zajęć kulinarnych „Sok z marchwi” ( 17.05.2017 r.) dowiedziały się, że marchew lubią nie tylko ludzie, ale i wiele zwierząt. Marchew zawiera witaminy A, C, K, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak: magnez , fosfor, sód, mangan. Wspomaga wzrok, układ nerwowy, pamięć, koncentrację uwagi. Poszerzyły wiedzę na temat wartości jakie daje picie niedosładzanych soków ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw. Zapoznały się z działaniem sokowirówki. Uczestniczyły w przygotowaniu soku z marchwi, który następnie wypiły.

Przygotowały także kanapki z warzyw (18.05.2017 r.). Dzieci wykonały i spożywały kanapki z chleba, masła, ogórka, pomidora, rzodkiewki i szczypiorku. Uczyły się bezpiecznego posługiwania plastikowym nożem (smarowanie chleba masłem, krojenie warzyw). Dowiedziały się o konieczności spożywania urozmaiconych posiłków. Rozpoznawały i nazywały części jadalne roślin. Pozbywały się niechęci do jedzenia niektórych warzyw.

Natomiast podczas zajęć „Owocowa sałatka” – zajęcia kulinarne. (22.05.2017 r.) dzieci rozpoznawały, nazywały różnorodne owoce krajowe i egzotyczne. Porównywały ich wygląd, smak i zapach. Pozbywały się uprzedzeń do spożywania nieznanych owoców (arbuz, melon). Następnie myły, kroiły i łączyły poszczególne składniki sałatki. Były zachęcane do tworzenia własnych kompozycji smakowych.

Równie aktywnie pracowały dzieci z grupy ,, Świerszcze”: przygotowały szaszłyki owocowe i chipsy marchewkowe / 17.05.2017r./, sok warzywno – owocowy ,, bomba witaminowa” / 18.05.2017r./, a na II śniadanie wykonały zdrowe kanapki z dostępnych warzyw / 19.05.2017r./. Po takim zastrzyku witamin z ochotą spotkały się także z ekspertem – zawodowym koszykarzem i wzięły udział w koszykarskiej rozgrzewce na boisku szkolnym. Pokonywały tor przeszkód i trenowały rzut do kosza / 19.05.2017r./ . A to wszystko dzięki spotkaniu z tatą Kajtka Borkowskiego.

,,Szafirki” założyły kącik kulinarny, do którego przynosiły książki kucharskie dedykowane dla najmłodszych oraz swoje ulubione przepisy. W ramach drugiego śniadania zrobiły kolorowe kanapki oraz owocowe jeżyki. Założyły także mini ogródek na oknie. W skrzynkach posadziły szczypiorek, koperek i pietruszkę. Ogłoszona również konkurs dla dzieci i rodziców na hasło reklamujące naszego Witaminiaka – Kapustę Kasię.

Dnia 17.05. 2017r w ramach projektu „Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” odbył się  ,, Dzień Truskawki” w grupie ,, Stokrotki”. Dzieci i panie wychowawczynie ubrane  były na kolor truskawki – czerwony. Przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach poświęconych temu tego owocu. Dowiedziały się jak rosną truskawki, jakie są jej odmiany, jak smakują i jakie przetwory można z nich zrobić oraz dlaczego warto je jeść. Dzień rozpoczęto śniadaniem, na które dzieci zjadły kanapki z dżemem truskawkowym. Tego dnia dzieci także uczestniczyły w „Olimpiadzie Truskawki”(zabawach sportowych). Były również zagadki, łamigłówki, wiersze, opowiadania i piosenka o naszej truskawce. Nie zabrakło degustacji oczywiście truskawek i przygotowanego z nich owocowego wężą.

Dnia 18.05.2017r. ,, Stokrotki” spędziły czas miło i wesoło podczas wycieczki do „Muzeum Wsi Lubelskiej” na warsztaty – „Budujemy Dom”. Dzieci poznały historię budownictwa i spędziły czas na świeżym powietrzu.

16.05.2017r. – Stokrotki realizowały już ostatni temat programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Tematem tych zajęć była: Piramida zdrowia pierwszokasisty. Zapoznawano dzieci z Piramidą Zdrowia – pożądanym modelem zdrowego odżywiania, uczenie dzieci krytycznej oceny własnego sposobu odżywiania i zachowań, kształtowanie umiejętności wyboru właściwych produktów do spożycia.

Cały rok wszystkie przedszkolaki pamiętają o tym że Ruch – to ważna sprawa. Jeśli tylko pozwala pogoda codziennie chodzimy na spacery na świeże powietrze. Panie wychowawczynie organizują gry i zabawy ruchowe, zawody ze współzawodnictwem.