Zespół Szkół Nr 12

Listopad

Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie w ramach programu
“SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”
LISTOPAD 2016r.

W tym miesiącu większość zajęć dotyczyła bezpieczeństwa i to w różnych aspektach. Przedszkolaki miały możliwość spotkać się z żołnierzem, p. kpt. Ryszardem Kowalczykiem /10.11.2016r./ i dowiedzieć się w jaki sposób żołnierze dbają o pokój i bezpieczeństwo polskich obywateli.

Odwiedziły nas również dwa pieski / 14.11.2016r./ – Holly i Milli – wraz z opiekunkami z Fundacji Canituus – które na co dzień uczestniczą w zajęciach z dogoterapii. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, mogły przekonać się, że nie każdy pies jest groźny dla obcych ludzi. Dowiedziały się także w jaki sposób należy podchodzić do psa, aby go nie przestraszyć ale w przyjacielsko pogłaskać.

Przed zimą przedszkolaki spotkały się z wolontariuszami Fundacji Lubelska Straż Ochrony Zwierząt / 16.11.2016r./, aby dowiedzieć się co dzieje się z dzikimi zwierzętami w lesie. Czy wszystkie zapadają w zimowy sen, a tym które nie idą spać w jaki sposób dostarczać pożywienia. Dlatego w tym miesiącu zbieraliśmy zdrowe kasztany i żołędzie, które zostały zabrane przez naszych gości dla leśnych mieszkańców.

W “Mrówkach” rozpoczęto codzienne picie wody oraz czytanie bajek terapeutycznych. “Koniczynki” także odwiedziły szkolną stomatolog / 14.11.2016r./ oraz zebrały propozycje najciekawszych zabaw na świeżym powietrzu – “Zdrowo jem, więcej wiem – Strefa aktywności” / 24.11.2016r./

W dniach 14 – 18.11.2016r. odbyły się zebrania z rodzicami w poszczególnych grupach, na których m.in. zapoznano rodziców ze szczegółami nowego projektu “Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” i zaproszono do współpracy w jego realizacji.

Już podczas tychże zebrań w grupie “Żuczki” i “Stokrotki” / 18.11.2016r./ zaproszono rodziców do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie plastycznym na wykonanie portretu grupowego Witaminiaka – odpowiednio w “Żuczkach” Maliny a w “Stokrotkach” – Truskawki oraz wybór dla nich imienia. W wyborze imienia dla Truskawki pomogły dzieci z grupy “Dzwoneczki” / 28.11.2016r./ w ramach koleżeńskiego głosowania.

W “Dzwoneczkach” odbyło się integracyjne spotkanie z rodzicami – “Jesienne inspiracje – rodzinne recytacje” a w tle witaminy dla rodziny i nie tylko… . Dzieci wzięły udział w zajęciach poświęconych zdrowemu odżywianiu się, które zostały połączone z jesiennymi recytacjami wierszy. Rodzice wraz z dzieckiem mieli za zadanie przygotować wiersz o tematyce jesiennej, a później zaprezentować go na wspólnym spotkaniu. Po części artystycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne. Rodzice i dzieci zostali podzieleni na 4 grupy.  Każda z nich wylosowała owoc bądź warzywo, na którego temat mieli przygotować krótką notatkę i plakat. Wśród owoców była również śliwka, która jest grupowym Witaminiakiem. Po zakończonej pracy poszczególne grupy zaprezentowały swoje plakaty oraz notatki    i piosenkę o śliwce. Dla dzieci oraz ich rodziców przygotowaliśmy owocowy poczęstunek, jak również bardzo zdrowy napój miodowo-cytrynowy.

Listopad to także dwa ważne święta w grupach – Dzień Brokułu w “Świerszczach” /21.11.2016r./ oraz Dzień Kapusty w “Szafirkach” / 29.11.2016r./

Przedszkolaki ze “Świerszczy” ubrały się w różne odcienie zielonych ubrań, założyły opaski z emblematami brokułów, oraz założyły na szyję brokułowe symbole. Aby uzyskać dyplom Przedszkolnego Przyjaciela Witaminiaków, dzieci przystąpiły do kilku zadań i konkurencji: m.in.: nadaliśmy brokułom imiona Martynka i Oliwier, poznały ciekawostki o brokułach.

W “Szafirkach” na zajęciach dzieci poznały różne odmiany kapusty. Miały okazję porównać ich wygląd i smak oraz poznać wartości odżywcze. Dzieci wybrały także imię dla ,bohaterki – Kasia. Następnie przygotowały plakat promujący zalety zdrowotne kapusty oraz poznały potrawy, do przygotowania których potrzebne jest kapusta. Najciekawszym wydarzeniem okazało się jednak wspólne przygotowanie kapusty do kiszenia. Dzieci, przy aktywnej pomocy rodziców, szatkowały kapustę, obierały i tarły marchewkę i z werwą ubijały kapustę w miskach. Następnie włożyły kapustę do przygotowanych słoików i wzięły do domu. Kilka słoiczków testowych zostawiły w sali.

Także w tej grupie rozpoczęto wspólne czytanie opowiadań dotyczących bezpieczeństwa autorstwa Grzegorza Kasdepke – “Ostrożnie – wszystko co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”.

Skip to content