Lektury

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

WYKAZ LEKTUR DLA KLAS  I – III

  1. Andersen Hans Christian – Baśnie. (do wyboru)
  2. Bednarek Justyna – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).
  3. Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom.
  4. Centkiewicz Czesław – Zaczarowana zagroda.
  5. Cichoń Waldemar – Cukierku, ty łobuzie!
  6. Frączek Agnieszka – Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą.
  7. Jaworczakowa Mira – Oto jest Kasia.
  8. Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka.
  9. Kołakowski Leszek – Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
  10. Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku.
  11. Krüger Maria – Karolcia.
  12. Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn.
  13. Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta.
  14. Pałasz Marcin – Sposób na Elfa.
  15. Papuzińska Joanna – Asiunia.
  16. Parlak Danuta – Kapelusz pani Wrony.
  17. Pisarski R. – O psie, który jeździł koleją.
  18. Porazińska Janina – Pamiętnik Czarnego Noska.
  19. Makuszyński K. – Walentynowicz M. 120 przygód Koziołka Matołka.
  20. Papuzińska J. – Nasza mama czarodziejka.
  21. Terlikowska Maria – Drzewo do samego nieba.
  22. Tuwim Julian – Wiersze dla dzieci.
  23. Tylicka Barbara – O krakowskich psach i klepasrskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach.
  24. Wawiłow Danuta – Najpiękniejsze wiersze.
  25. Wierzbicki Łukasz – Dziadek i niedźwiadek.

 

WYKAZ LEKTUR DLA KLASY IV

  1. Brzechwa J. – Akademia Pana Kleksa.
  2. Christa Janusz – Kajko i Kokosz.
  3. Gościnny Rene, Sempe Jean Jacques – Mikołajek. (wybór opowiadań)
  4. Mickiewicz Adam – Pani Twardowska. Pan Tadeusz. (fragment – opisy przyrody)
  5. Wybicki Józef – Mazurek Dąbrowskiego.
  6. Wybrane podania i legendy polskie, w tym: O Lechu, O Piaście, O Kraku i Wandzie.
  7. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:                                                                                                     Perrlaut Charles – Kopciuszek.                                                                                                                                 Puszkin Aleksander – O rybaku i rybce.

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE Z LISTY MEN

  1. Korczak Janusz – Król Maciuś Pierwszy.
  2. Maleszka Andrzej – powieść z serii „Magiczne drzewo”.

PROPONOWANE LEKTURY DODATKOWE

  1. Gawryluk Barbara – Moje Bullerbyn.
  2. Dahl Roald – Charlie i fabryka czekolady.

WYKAZ LEKTUR DLA KLASY V

  1. Lewis Clive Staples – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.
  2. Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz. (fragment – zwyczaje i obyczaje), Powrót taty.
  3. Molnar Ferenc – Chłopcy z Placu Broni.
  4. Prus Bolesław – Katarynka.
  5. Słowacki Juliusz – W pamiętniku Zofii Bobrówny.
  6. Wybrane mity greckie w tym mit o powstaniu świata oraz mity: o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie.

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE Z LISTY MEN

  1. Carroll Lewis – Alicja w Krainie Czarów.
  2. Twain Mark – Przygody Tomka Sawyera.

PROPONOWANE LEKTURY DODATKOWE

  1. Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku.
  2. Onichimowska Anna – Najwyższa góra świata.
  3. Krischner David, Casi David – Władca ksiąg.

 

WYKAZ LEKTUR DLA KLASY VI

  1. Krasicki Ignacy – wybrane bajki.
  2. Kosiki Rafał – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.
  3. Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz. (polowanie oraz koncert Wojskiego)
  4. Tolkien John Ronald Reuel – Hobbit czyli tam i z powrotem.
  5. Sienkiewicz Henryk – W pustyni i w puszczy.
  6. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne , w tym : o siewcy,              o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie.
  7. Mity greckie: O Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce.

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE Z LISTY MEN

  1. Kozioł Marcin – Skrzynia Władcy Piorunów.
  2. Musierowicz Małgorzata – książka z serii Jeżycjada.

PROPONOWANE LEKTURY DODATKOWE

  1. Crossan Sarah – Kasieńka.
  2. Landau Irena – Uszy do góry!
  3. Boręsewicz Paweł – Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek.

 

WYKAZ LEKTUR DLA KLASY VII

  1. Słowacki Juliusz – Balladyna.
  2. de Saint Exupery Antonine – Mały Książę.
  3. Kochanowski Jan – wybór fraszek: Na lipę, Na dom w Czarnolesie, Na zachowanie, O doktorze Hiszpanie, Do Hanny).
  4. Kochanowski Jan – wybór pieśni: Pieśń XIX  z Ksiąg wtórych, Pieśń II z Ksiąg pierwszych.
  5. Fredro Aleksander – Zemsta.
  6. Krasicki Ignacy – Żona modna.
  7. Mickiewicz Adam – Śmierć Pułkownika.
  8. Mickiewicz Adam – Reduta Ordona.
  9. Mickiewicz Adam – wybrany utwór z cyklu Sonetów krymskich ( Stepy akermańskie).
  10. Mickiewicz Adam – Świtezianka.
  11. Mickiewicz Adam – Dziady część II.
  12. Sienkiewicz Henryk – Latarnik.
  13. Dickens Charles – Opowieść wigilijna.

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE Z LISTY MEN

  1. Kleinbaum Nancy H. – Stowarzyszenie Umarłych Poetów.
  2. Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze.
  3. Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy.
  4. Christie Agata – wybrana powieść kryminalna (Morderstwo w Orient Expressie.)
  5. Jan Paweł II – Przekroczyć próg nadziei. (fragmenty)

PROPONOWANE LEKTURY DODATKOWE

  1. Tolkien J.R.R. – Drużyna Pierścienia.
  2. Nowak Ewa – Wszystko tylko nie mięta.
  3. Kapuściński Ryszard – Imperium.

 

GIMNAZJUM

WYKAZ LEKTUR DLA KLASY III

1.Aleksander Fredro – Zemsta.
2. Jostein Gaardner – Przepowiednia Dżokera.
3. Zbigniew Herbert – Wybór poezji.
4. Jan Kochanowski – Pieśni.
5. Ignacy Krasicki – Bajki.
6. Adam Mickiewicz – Ballady: Świtezianka. Lilije.
7. Adam Mickiewicz – Dziady cz. II
8. Jan Parandowski – Mitologia.
9. Bolesław Prus – Lalka.
10. Antonie de Saint Exupéry – Mały Książę.
11. Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy.
12. Sofokles – Antygona.
13. William Szekspir – Romeo i Julia.
14.J. R.R. Tolkien – Hobbit.
15. Agata Christi – Klątwa starej stróżki.