Zespół Szkół Nr 12

Kwiecień

Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie
w ramach programu ,,Szkołą Promująca Zdrowie”.
Kwiecień 2017

W tym miesiącu przyszedł czas, aby dzieci rozpoczęły wiosenne sadzenie i sianie. Nasze kącik przyrody wzbogacił się o pomidorki koktajlowe, rzodkiewkę,  rzeżuchę, pory, marchew, fasolę, cebulkę, poziomki, truskawki. Dzieci zapoznały się z prawidłową kolejnością, z jaką należy zachowywać przy sadzeniu roślin. Po zbiorze plonów dzieci przygotowały „Wiosenną przekąskę”- przygotowanie twarożku z wiosennymi dodatkami, np. wyhodowanym szczypiorkiem.

04.04.2017r. drużyna sportowa z grupy ,,Stokrotek” reprezentowała nasze przedszkole w półfinałach IX Międzyprzedszkolnej Spartakiady Sportowej, zorganizowanej pod hasłem: „Przedszkolak mały i duży wie, że sport mu służy”. Zawodnicy dzielnie rywalizowali w arcytrudnych konkurencjach, takich jak: Nakarm koziołka, Worek ze skarbami Lublina, Toczenie beczki lubelskiego miodku, Zręczny lublinianin, Krętymi uliczkami Starego Miasta. Nasza drużyna zajęła czwarte miejsce.

„Warzywa i owoce” – lepienie z plasteliny. ( 05.04.2017 r.). Podczas zajęć dzieci z grupy ,, Mrówki” przeprowadzały klasyfikację roślin ze względu na ich cechy: kształt, kolor, smak oraz segregowały je na owoce i warzywa. Dowiedziały się o wartościach odżywczych buraka, pietruszki, jagód. Uczyły się rozpoznawać i nazywać części nadziemne i podziemne roślin. Następnie lepiły z plasteliny wybrany owoc i warzywo. Celem zajęć było utrwalenie wiadomości na temat wyglądu , nazw i wartości odżywczych wybranych owoców i warzyw.

Dnia 06.04. 2017 r. w ramach zajęć „Dbam o zdrowie” odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Teresą Głaz grupie ,, Mrówki”. Dzieci poznały konieczność dbania o różne aspekty swojego zdrowie. Zapoznały się z codziennymi zadaniami pielęgniarki. Pani pielęgniarka przestrzegała przed wkładaniem różnych przedmiotów do ust, nosa i ucha. Na koniec „Mróweczki” odwiedziły szkolny gabinet i zostały zważone.

W kolejnej grupie – ,, Motylków”-  odbyło się również spotkanie z lekarzem – mamą Oli Szmit / 06.04.2017r./. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat codziennej pracy lekarza i czynności które wykonuje w trakcie spotkań z pacjentami. Przedszkolaki poznały działanie stetoskopu oraz zasady opatrywania ran i skaleczeń. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w odgrywaniu ról lekarza i pacjenta.

Nasze najmłodsze ,, Biedronki” organizowały ,,Dzień Marchewki” w ramach zajęć edukacyjnych  projektu ,, Kubusiowi przyjaciele natury”. Poznawały wartości odżywcze marchewki oraz jej znaczenia dla zdrowia. Przygotowywały sok z marchewki. Kolejnymi zajęciami były zdrowe sałatki owocowe i warzywne w połączeniu ze spotkaniem z dietetykiem, który wyjaśnił dzieciom konieczność spożywania owoców i warzyw.

20.04. 2017 grupa ,, Świerszcze” organizowała konkurs Portret „Pana Brokułu” – zadaniem dzieci było wykonanie brokuła z różnorodnych materiałów. Brokuł jest bowiem Witaminiakiem, którym opiekuje się ta grupa.

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, filią nr 38 odbyło się spotkanie na temat recyklingu.  Na zajęciach dzieci dowiedziały, co to jest recykling i jak dbać o środowisko.

25. 04.2017 r. zostały przeprowadzone zajęcia na temat: „Dzieci nie lubią, gdy ktoś śmieci” – budzenie poczucia odpowiedzialności za wygląd otoczenia. „Jaki piękny jest świat” – dostrzeganie piękna otaczającego nas świata, przedstawianie własnych przeżyć i emocji w formie plastycznej.

„Dzieci wiedzą , jak segregować śmieci” – spacer w okolicy przedszkola. Kształtowanie współodpowiedzialności za stan najbliższego otoczenia, poznawanie sposobów segregowania śnieci.

Dnia 25.04.2017r. dzieci z naszego przedszkola odwiedziły funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Lublinie. Podczas zajęć przedszkolaki poznały strój strażnika miejskiego, jego wyposażenie oraz dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat pracy strażnika miejskiego.

28.04.2017r.  grupa 3- latków ,, Żuczki” w ramach projektu ,,Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” obchodziła ,, Dzień Maliny”. Spośród przygotowanych przez dzieci wraz z rodzicami prac na portret maliny oraz propozycję imienia wygrała Malinka – Landrynka. To wspaniałe ,,cukierkowe” dzieło Mateusza Sugiera oraz jego rodziny. A ponieważ na malinowym polu owoców malin jest dużo, tak więc znajdzie się miejsce także dla Malinki – Michalinki, Ninki i innych oraz nowej – Malinki – Witaminki, przygotowanej przez p. Beatę. Dzieci przywitały się z Malinką – Landrynką i wysłuchania od niej listu. W ten sposób ,, Żuczki” dowiedziały się jak rosną maliny, kto jest kuzynem malin / jeżyny/ oraz w jaki sposób wykorzystuje się je w kuchni i w leczeniu chorób. Następnie odbyły się różne zabawy ruchowe, np. Ciepło – Zimon; rzut maliną do celu, zabawa ,, Podaj dalej”. Poza konkurencjami sportowo – ruchowymi był również czas na degustację prawdziwych malin oraz babeczek malinowych przygotowanych specjalnie na tą okazję przez mamę Oli Schodzińskiej. Dodatkowo w tym dniu dzieci mogły skosztować na II śniadanie budyń o smaku malinowym przygotowany przez panie z kuchni. Na zakończenie Dnia Maliny dzieci odśpiewały wspólnie autorską piosenkę ,,Jesteśmy malinki, słodkie witaminki”, choć skoczna melodia porwała dzieci także do wspólnego tańca. Na pamiątkę wykonały grupowe zdjęcie malinowych ,,Żuczków” oraz portretowe zdjęcia każdego dziecka przy przecudnej malinie namalowanej przez mamę Ewy Lipy.

W kwietniu ,,Żuczki” przygotowały również ,,Kącik Maliny” – gdzie przyniosły z domu różne produkty lub opakowania po produktach z maliną jako składnikiem. Nie zabrakło również przetworów malinowych.

Dzieci naszego przedszkola spotkały się z pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, którzy opowiadali przedszkolakom historię „Wędrówki kropelki wody” / 28.04.2017r. i 10.05.2017r./ Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkową książeczkę z łamigłówkami na temat oszczędzania wody.

,,Stokrotki” realizowały kolejny temat z programu „Zdrowo jem, więcej wiem” – Zostań sportowym asem, podczas których celem było rozwijanie różnych grup mięśniowych (mięśni ramion, obręczy barkowej, brzucha, pleców), kształtowanie gibkości i skoczności i ogólnej wytrzymałości, rozwijanie wyczucia (świadomości) własnego ciała, nauka utrzymania ciała w pozycji skorygowanej, uświadomienie dzieciom wpływu ruchu i ćwiczeń na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie

Skip to content