KWIECIEŃ 2018

ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ W RAMACH
SZKOŁY PROMUJĄCYCH ZDROWIE

Realizując tematykę zdrowego odżywiania, Przedszkolaki uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych. Każda grupa bardzo aktywnie uczestniczy w tych zajęciach, na uwagę zasługuje fakt iż Dzieci bardzo chętnie dzielą się, częstują swoimi potrawami, koktajlami i nowinkami kulinarnymi przedszkolaków z innych grup. „Żuczki” (05.04) wykonały sałatkę złożona z wybranych owoców. W Grupie Biedronek dzieci aktywnie realizowały temat „Twarożek” (11.04.) oraz „koktajl owocowo –mleczny” (13.04). Dzieci najbardziej czekały na degustację, która odbyła się zaraz po zakończonych działaniach i uporządkowaniu miejsc. W grupie Dzwoneczków  (09.04) 5-latki samodzielnie przygotowywały kolorowe, fantazyjne i zdrowe kanapki z wykorzystaniem nowalijek. Bardzo dobrze radziły sobie z krojeniem, co spowodowało iż sałatka smakowała wyjątkowo pysznie. W ramach zajęć przyrodniczych Motylki wraz z Pszczółkami realizowały blok tematyczny pt. „W moim ogródeczku” (16 -20.04.2018 r.). Dzieci poznawały zioła, oraz ich pozytywne walory używając do tego zmysłów. W Sali Motylków dzieci z pomocą Pań założyły i prowadziły „zielarski ogródeczek” w którym można było zobaczyć: majeranek, bazylię, oregano i koper oraz miętę. W grupie Koniczynek miesiącu kwietniu realizowany był projekt „Przedszkola Rodzina Witaminiaków„ – Buraczek Boguś. Podczas realizacji tego tematu dzieci w Koniczynkach wykonały portret Buraczka a także degustowały sok z buraka oraz wykonały prace plastyczną – buraczkowe stemplowanie. W grupie Świerszczy buraczek zagościł w soku warzywnym, który jest bardzo zdrowy. Ponadto wyszukiwaliśmy w Internecie odpowiedzi na nasze pytania: jakie właściwości ma buraczek, czy jest zdrowy, do czego można go wykorzystywać, jakie potrawy można z niego wykonać. Podczas obiadu wszystkie przedszkolaki jadły buraczki do obiadu. Koniczynki kontynuowały realizację tematu „Surówkowy zuch”, podczas zajęć kulinarnych wykonały napój cytrynowo – miodowy, kanapki na ciemnym pieczywie. Posadziły również w swoim grupowym  kąciku: rzeżuchę i szczypiorek.

Wszystkie grupy w przedszkolu uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami MPWiKu (09.-10.04.2018 r.) podczas którego dzieci dowiedziały się jak ważna jest woda w życiu każdego organizmu. Dodatkowo eksperci zaprezentowali przedszkolakom w formie bajki, skąd się bierze woda i jaką drogę musi ona pokonać aby znaleźć się w naszych kranach. Na zakończenie Dzieci wypowiadały swoją opinię na temat ochrony środowiska oraz postawy jaka powinniśmy mieć wszyscy aby wody nie zabrakło.  Na finał spotkania eksperci wręczyli każdemu przedszkolakowi książkę, w której znajdowały się zadania utrwalające wiedzę na temat wody i jej znaczenia w życiu człowieka.

Kolejne ważne spotkanie z ekspertem odbyło się (13 – 14.04.2018r.), do naszego Przedszkola do wszystkich grup przybyli Funkcjonariusze Policji. Tematem spotkania było „Przedszkolak bezpieczny w środowisku” Podczas wizyty goście przeprowadzili z dziećmi rozmowę na temat tego, jak należy się zachować gdy mamy czas wolny i korzystamy z miejsc do zabawy w okolicy domu czy na placu zabaw. Dzieci wraz z Policjantami tworzyły zbiór zasad, których należy przestrzegać gdy ktoś obcy będzie chciał nawiązać kontakt, czy będzie chciał gdzieś zaprosić lub coś podarować. Eksperci przypomnieli dzieciom jaką należy przyjąć, pozycje gdyby chciał zaatakować pies. Po zakończeniu spotkania przedszkolaki grupami przechodziły do radiowozu policyjnego, było to bardzo ciekawe i długo zapamiętane doświadczenie.
W grupie Koniczynek zawitał gość – rodzic aby przedstawić zawód zaufania publicznego – Sędzia. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić aby wykonywać ten zawód.