BIEDRONKI

Zestawienie działań realizowanych w grupie I „Biedroneczki”
w miesiącach IX 2019 r. – III 2020 r.

w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI:

1. Zdrowe odżywianie

2. Aktywność fizyczna

3. Profilaktyka

4. Zdrowie psychiczne

5. Bezpieczeństwo

6. Działalność ekologiczna

7. Higiena

Lp.

Rodzaj zajęć

Obszar działalności

Termin realizacji

/ miesiąc lub konkretne daty/

1.

-Codzienne picie wody;

-Spożywanie owoców i warzyw

– Samodzielne przygotowywanie zdrowych soków owocowych, soków warzywnych, kanapek, pizzy, ciasteczek, poczęstunków.

– Warsztaty Pierwszej pomocy z Misiem Edziem – Zabawiarka

Wycieczka autokarowa do Fabryki Świętego Mikołaja “Pracownia Mikołaja w Krainie Portofino” przy ulicy Grottgera – poznawanie przepisu na zdrowe pierniczki , wykonywanie pierników, ich ozdabianie oraz degustacja. Podczas oczekiwania na wypieczenie ciastek dzieci uczestniczyły w różnych zabawach taneczno- ruchowych z Mikołajem. Uczestniczyły też w warsztatach kulinarnych, wyrabiały ciasto na pierniki, wybierały swoje ulubione dodatki. Spotkanie zakończyło się degustacją przepysznych pierników, które sobie przygotowali i podarowały również swoim najbliższym oraz każde z dzieci otrzymało zdrowe herbatki ziołowe firmy Herbapol .

-Mobilne warsztaty kulinarne dla dzieci -“Akademia Małego Kuchcika”- KUCHNIA MOLEKULARNA-Podczas warsztatów Akademii Małego Kuchcika dzieci kształtowały swoje umiejętności kulinarne, zdobywały wiedzę na temat zdrowego odżywiania a przede wszystkim dobrze się bawiły. Miały możliwość kulinarnego eksperymentowania oraz tworzenia zdrowych, zróżnicowanych potraw.

Zdrowe odżywianie

-04.10.2019 r., 11.10.2019r.,

07.11.2019r,21,11,2019r., 26.11.2019,r.27.11.2019r.,

28.01.2020r.

-30.01.2020r.

2.

Zestaw ćwiczeń wg. Wlaznik ”Wychowanie fizyczne w przedszkolu

-Poranne zabawy ruchowe;

-Ćwiczenia gimnastyczne-metodą zadaniową oraz metody niekonwencjonalne (W. Scherborne) – zgodnie z planowaniem miesięcznym

-“Teatrzyk Możliwości- Techniki Cyrkowe w Edukacji”. Zajęcia cyrkowe w Przedszkolu realizowane przez p. Katarzynę Kurowską);

-Spacery na świeżym powietrzu;

-Bal Karnawałowy w Przedszkolu – wspólna zabawa ruchowa, tańce, konkursy. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły dzień, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci. Dzieci przebrane były za postacie ze znanych bajek, na balu można było spotkać wróżki, królewny, motylki, policjantów i innych bohaterów. Rodzice przygotowali zdrowe przekąski i soki dla dzieci.

Aktywność fizyczna

– cyklicznie cały rok

– cały rok

-2x w tygodniu

-26.09.2019r.,21.11.2019r., 04.12.2019r., 09.01.2020r.

-28.01.2020r.

3.

-Wietrzenie sali przedszkolnej, spacery na świeżym powietrzu – dotlenienie organizmu, hartowanie, obserwacje przyrodnicze;

Uczestnictwo w programie konkursie Rossman „Czyścioszkowo”

Informacja rodziców o wskazaniach żywieniowych zwiększających zdrowotność – picie wody, kiszonki, probiotyki

– marzec 2020

4.

-Warsztaty organizowane przez Akademię Młodego Naukowca UMCS- “Dlaczego okręty pływają”, „ASICS-warsztaty chemiczne”, „Kolorowa chemia”, „Od łuczywa i świecy do żarówki”, „Dlaczego Tata każe myć ręce”

-Koncerty w przedszkolu organizowany przez “Centrum Rozwoju Dziecka”

Koncert “Let Sing Together”- śpiewamy po angielsku, “Jesienny Koncert – Piosenki na słońce i na deszcz” “Halo Rio-Halo Lublin- Carnaval 2020”,

– Bal z okazji DNIA PRZEDSZKOLAKA- Grupowa zabawa taneczna z owocowym poczęstunkiem.

-Dzień Pluszowego Misia – spotkanie i zabawy z misiem Teddy Eddie – szkoła językowa Columbus.

-Spotkanie ze Świętym Mikołajem, śpiewanie piosenek, wręczenie prezentów.

Pasowanie na Przedszkolaka- nadanie dzieciom tytułu przedszkolaka. Wydarzenie z występem taneczno- wokalnym dzieci. Inauguracja z udziałem Pana Dyrektora Lucjana Miciuka oraz Pani Dyrektor Beaty Owczarek.

-Warsztaty Bożonarodzeniowe z Rodzicami- słuchanie świątecznych utworów, wspólne wykonywanie dekoracyjnych świątecznych ekologicznych krasnali.

-“Moi drodzy czy wy wiecie, ile zwierząt jest na świecie?” – bliskie spotkania z surykatką.

-“Kiedy wpadam w złość” – zajęcia w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Praca z programem “Tyci Tukan” i z przygodami Tomka i Beatki. Zajęcia prowadzone przez Sylwię Smyk.

Zdrowie psychiczne

– cyklicznie raz w miesiącu

20.09.2019r.

25.11.2020r.

06.12.2019 r.

12.12.2019 r.

05.03.2020 r.

10.03.2020 r.

5.

-Rozmowy na temat: Bezpieczna zabawa w sali przedszkolnej oraz podczas spacerów, wycieczek, różnego rodzaju prac technicznych

Pierwsza pomoc z Misiem Edziem. Warsztaty miały na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zabawy muzyczno-ruchowej Biedroneczki utrwaliły numer pogotowia ratunkowego. Dowiedziały się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu lub przedszkolu. Nauczyły się opatrywać lekkie urazy oraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Poznały bezpieczną dla poszkodowanego pozycję i trenowały na misiu prawidłowe ułożenie. Ćwiczyły też masaż serca i sztuczne oddychanie na specjalistycznym fantomie LED.

-codziennie

Omawianie szczegółowych zasad BHP przed planowanymi zajęciami; z udziałem zwierząt, wycieczkami, ruchowymi, jak i z narzędziami np. nożyczki, obieraczki, nóż

-03.10.2019r.

6.

-Zbieranie nieużytków – wykorzystanie w różnorodnych działaniach.

Dokarmianie ptaków- karmnik przedszkolny

Działalność ekologiczna

22.10.2019r.

– jesień ,zima,wiosna

7.

-Kształtowanie codziennych nawyków higieniczno – kulturalnych: mycie rąk przed posiłkami, trening czystości osobistej.

Omawianie zasad zachowywania się podczas zagrożenia koronawirusem,

Udział w konkursie Rossman – Czyściochowo

Higiena