POKAZY Z FIZYKI

22 września 2021 roku ponad osiemdziesięcioosobowa grupa uczniów z klas 7 i 8 brała udział w „61 Pokazach z fizyki” organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie.  W tym roku w programie były następujące zagadnienia: akustyka, ciśnienie (nie)atmosferyczne, mechanika, elektromagnetyzm.

Mogliśmy dowiedzieć się, jakie doświadczenia prowadzili Alessandro Volta czy Andre Ampere. Obserwowaliśmy m. in. tańczące ogniki na rurze Rubensa, figury Chladniego. Mieliśmy okazję posłuchać pięknych dźwięków wydawanych przez grającą rurę pod wpływem ognia z palnika gazowego, piszczałki zanurzanej w wodzie. Z zaciekawieniem i niedowierzaniem patrzyliśmy, ile napompowanych balonów zmieści się w pojemniku z ciekłym azotem.

Mieliśmy okazję kibicować naszym nauczycielkom p. Witkowskiej i p. Keller  podczas próby oderwania od siebie półkul magdeburskich. Również nasi koledzy zasmakowali doświadczeń. Kamil z klasy 7a sprawdzał, jak działa poduszkowiec, Radek zmagał się z przebiciem balonu ułożonego na desce z gwoździami, a Wiktoria z klasy 8b doświadczyła działania momentu bezwładności w ruchu obrotowym. Również wielkie brawa dla Alberta z kl. 8 f, który znał odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzących.

Jak co roku pasjonaci fizyki z UMCS postarali się, aby pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i okraszone były dużą dozą humoru. Młodzież z dużym zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom.

Wrażenia uczniów po pokazach:

Pokazy były  interesujące.

Tomek kl. 8d

Podobał mi się humor wykładowców.

Kacper kl. 8e

Wszystko było super, ale najfajniejsze było odcięcie misia od powietrza.

Inga  kl. 8e

Podobały mi się doświadczenia z ciśnieniem oraz z balonami.

Milena kl. 8b

Wszystko mi się podobało.

Maja kl. 8f

Podobały mi się ognie, które się ruszały, teksty pana Andrzeja, cała mechanika.

Ola kl. 8g

Najlepsze były pokazy z akustyki.

Krzysztof kl. 8f

Podobał mi się entuzjazm Pana Andrzeja i Piotra.

Kacper kl. 8b

Zainteresowały mnie fale dźwiękowe.

Kuba kl. 8b

Podobała mi się interakcja z uczniami, humor wykładowców.

Sebastian kl. 8e

Najbardziej podobał mi się temat o akustyce.

Filip kl. 8g

Podobały mi się pokazy z ciśnienia i elektrostatyka.

Paulina kl. 8f

Interesujące dla mnie były doświadczenia z próżnią i poduszka powietrzna.

Maja kl. 8f

Podobało mi się: akustyka – doświadczenie z rurą Rubensa. Działo z pola magnetycznego, wielopierścienie, przekładnia.

Maja kl. 8b

Najlepsza dla mnie była akustyka.

Julia kl. 8a

Podobało mi się cały temat o akustyce, zabawy z próżnią, działa z pola magnetycznego, wszystkie doświadczenia dot. Elektrostatyki oraz uczestnictwo nauczycieli w eksperymentach.
Piotr kl. 8f.

Najbardziej ze wszystkich pokazów, podobała mi się przejażdżka na poduszkowcach chłopaków.

Hania kl. 8e

Pokazy z ciśnienia były najciekawsze. Fajne jest to, że biorą do doświadczeń ochotników.

Wiktoria kl. 8b

Podobało mi się, gdy Pan Andrzej dyrygował ogniami.

Dominik kl. 8c

Super były odpowiedzi Alberta. Doświadczenia z ciśnieniem. Sposób pokazania, w jaki człowiek zachowuje się w próżni.

Roksana kl. 8b