Świetlicowa inicjatywa #SkarpetkoweWyzwanie

,,Dzień kolorowych skarpetek” stał się inspiracją świetlicowej inicjatywy związanej ze Światowym Dniem Zespołu Downa, który odbywa się co roku 21 marca w pierwszy Dzień Wiosny. Chętne dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z rodzicami podjęły wyzwanie i dołączyły do akcji promującej różnorodność ludzi, dzięki której świat jest piękny, ciekawy, kolorowy i inspirujący.

Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu przełamujemy lody i przestajemy bać się nieznanego. Wspólnie zwiększamy świadomość, likwidujemy bariery i uprzedzenia, uczymy dzieci tolerancji.

Dlaczego skarpetki? Zespół Downa to wada genetyczna, w której występuje trisomia  dwudziestej pierwszej  pary chromosomów. Oznacza to, że przy 21 parze chromosomów znajdują się  trzy chromosomy zamiast dwóch. Dwie różne skarpetki stały się symbolem tego dnia, ponieważ swoim kształtem przypominają właśnie skarpetki. Natomiast data 21 marca nie jest przypadkowa, jest to pierwszy dzień wiosny i jednocześnie dzień narodzin ludzi niezwykłych.

,,Kolorowe skarpetki włóż dziś, tolerancyjny bądź zawsze”

Serdecznie dziękuję nauczycielom świetlicy, dzieciom oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie w nasz świetlicowy projekt 🙂

Koordynator:
Anna Lis

Skip to content