LEKTUROWE PUDEŁKO

Marcel Proust, autor „W poszukiwaniu straconego czasu”, pisał o smacznym ciastku o nazwie magdalenka, które gdy jadł jako dorosły człowiek, przywoływało miłe obrazy z dzieciństwa.

Inspirując się wspomnieniami francuskiego pisarza, uczniowie z klasy 6g stworzyli lekturowe pudełka, aby lepiej kojarzyć fakty z książki pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Zgromadzili akcesoria, które wywołują asocjacje z przygodami bohaterów. W swoich szkatułkach zamknęli więc kościotrupa, który straszył dzieci na szkolnym strychu; pierścionek babci Lusi skradziony podczas II wojny światowej przez nazistów; muchożerną rosiczkę z klasopracowni biologicznej; Manfreda, czyli sztuczną inteligencję wynalezioną przez Neta; św. Mikołaja, od którego Nika otrzymała zimową kurtkę, a nawet biały bus, którym po ulicach Warszawy szarżował Gang Niewidzialnych Ludzi.

Od dzisiaj smak pierników szóstoklasiści będą kojarzyli z wypiekami babci Lusi, którymi hojnie częstowała dzieci. Widok dziesięciozłotowego banknotu przywoła na myśl pierwsze kieszonkowe Felixa, niestety skradzione przez szkolnych łobuzów. Niewątpliwie dostrzegając zaparkowaną nieopodal białą furgonetkę, przyspieszą kroku, aby jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie ulicy i uniknąć konfrontacji z tajemniczym gangiem.

 

Anna Zielińska

Skip to content