SŁODKIE PLENERY Z „GORZKĄ CZEKOLADĄ”

Ostatnio zaufaliśmy analizom badań amerykańskich naukowców, z których niepodważalnie wynika, że piętnaście na dziesięć osób przepada za czekoladą. Postanowiliśmy więc zorganizować w plenerze – z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – nasz Dzień Czekolady.

Rozkoszując się walorami smakowymi obłędnych tabliczek, czytaliśmy opowiadania z tomu pt. „Gorzka czekolada” o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata. Przyłączyliśmy się tym sposobem do ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pod patronatem Fundacji ABCXXI.

Ktoś mógłby zaprotestować, marudząc, że czekolada może nie jest najzdrowszym produktem wszech czasów. Jednak my chcemy wierzyć, że zrównoważona dieta polega na równoczesnym konsumowaniu po jednej tabliczce czekolady z każdej ręki. Poza tym, czyż nie jest to osławiona dieta roślinna? Przecież czekolada to nic innego jak ziarna kakaowca pełne magnezu, wapnia, chromu; migdały i orzechy bogate w składniki mineralne oraz rozlewające się na podniebieniu i rozpieszczające nasze kubki smakowe owocowe nadzienie z truskawek, malin czy pomarańczy.

Niewątpliwie do fascynujących opowiadań będziemy jeszcze wielokrotnie wracać, czytając je na głos na lekcjach z wychowawcą. Teksty o niełatwym życiu współczesnych nastolatków w grupie rówieśniczej oraz w rodzinnym domu (nierzadko dysfunkcyjnym) są pretekstem do ciekawych dyskusji.

Jednak po upojnej degustacji jednogłośnie stwierdziliśmy, że na następną tabliczkę czekolady spojrzymy dopiero w 2021 roku.

Anna Zielińska

oraz eksperci do spraw czekolady z klasy 5 b

Skip to content