Dzień Kobiet w klasie II g

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet dzieci z klasy II g miały okazję uczestniczyć w „słodkich warsztatach” i samodzielnie wykonać pachnące wanilią upominki dla swoich mam. Poznawały zawód cukiernika w najmniejszej na świecie fabryce słodyczy, zwanej Cukierkownią „Cukier Lukier” znajdującej się w Lublinie przy ulicy Plażowej.  W trakcie pokazu z zainteresowaniem obserwowały jak z białej masy powstają słodycze we wszystkich kolorach tęczy. Zobaczyły cały proces wykonywania cukierków i lizaków. W trakcie warsztatów każde dziecko własnoręcznie wykonało lizaka i jako niespodziankę od firmy Cukier Lukier otrzymało w prezencie torebkę cukierków. Wykonane przez uczniów słodkości  trudno będzie w nienaruszonym stanie zatrzymać aż do dnia 8. Marca,  czyli Dnia Kobiet, gdyż są tak bardzo  kuszące i pięknie  pachną. Mało kto wie, że święto miało swoje początki już w starożytnym Rzymie. Wielu badaczy dopatruje się źródeł współczesnego Dnia Kobiet w Matronaliach, obchodzonych w starożytnym Rzymie. Święto, przypadające na pierwsze dni marca, kojarzono z rozpoczynającym się rokiem oraz macierzyństwem. Kobiety składały w gaju przy świątyni Junony w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w pożyciu małżeńskim. Już wtedy mężczyźni z tej okazji składali swym żonom życzenia i obdarowywali się prezentami. Warto tak piękny zwyczaj nadal podtrzymywać, ponieważ kwiaty kojarzą się z nadchodzącą wiosną, której wszyscy tak niecierpliwie już oczekują.

Marzanna Lebedziuk