Klasa II g poznaje historię w towarzystwie króla Kazimierza i Esterki

Uczniowie młodszych klas wcześnie zaczynają się identyfikować z grupą, do której należą: rodziną, klasą, sportową drużyną, ale także społecznością lokalną. Warto, by potrafili opowiadać ciekawostki historyczne dotyczące swojego regionu. 18 lutego 2020 r. klasa II g brała udział w zajęciach warsztatowych w niezwykłym Regionalnym Muzeum Cebularza. Na początku uczniowie nie tylko poznali legendę dotyczącą cebularza o królu Kazimierzu i jego ukochanej pięknej Żydówce Esterce, ale także mogli wcielić się w ich role, zakładając przygotowane kostiumy. Następnie uczestnicy mogli założyć prawdziwe kucharskie stroje: czapki i fartuszki. Poznali działanie i funkcję narzędzi oraz urządzeń wykorzystywanych w dawnym, jak również współczesnym gospodarstwie domowym. Samodzielnie wykonali „lokalny skarb”, jakim jest cebularz. Każde dziecko poznało przepis na zrobienie cebularza oraz mogło odkryć właściwości jego składników. W czasie pokazu uczestnicy na chwilę stali się piekarzami, poznając tajniki tego zawodu i byli twórcami aromatycznych wypieków. Dzieci mogły spędzić czas w sposób aktywny i poszerzyć wiedzę poprzez zabawę. Spotkanie zakończone było degustacją.

Marzanna Lebedziuk

Monika Salamon