14 lutego Zimowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Szkoły!

Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły do aktywnego udziału w jednodniowej akcji organizowanej przez Porozumienie Rowerowe – Lublin. Przyjedź tego dnia rowerem do szkoły i wygraj nagrodę!

Wydarzenie to obchodzone jest 14 lutego na całym świecie i ma na celu promocję ruchu rowerowego. Jest to świetna okazja, by przekonać się, że nawet zimą można poruszać się rowerem. W obiegowej opinii jazda rowerem w zimie jest trudna lub wręcz niemożliwa. Jednak wystarczy spróbować, by przekonać się, że zima i rower to dobre połączenie, a przy okazji wygrać nagrodę.

Sama akcja jest bardzo prosta: wystarczy 14 lutego, w piątek, w Zimowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Szkoły, przyjechać rowerem na lekcje i wykonać wspólne, grupowe zdjęcie (z rowerami) przed budynkiem szkoły.

Wszyscy bohaterowie wspólnego zdjęcia, którzy przyjadą rowerem tego dnia – otrzymają nagrody w postaci najnowszego wydawnictwa – lubelski przewodnik rowerowy, lokalne kompendium wiedzy o poruszaniu się rowerem po naszym mieście.

Jak przygotować się do jazdy zimą na rowerze?

Zimową jazdę na rowerze warto zacząć, gdy na drogach panują dobre warunki – jest sucho, główne trasy są przejezdne i odśnieżone, a temperatura nie jest zbyt mroźna. Wówczas różnica między zimowym a letnim jeżdżeniem sprowadza się głównie do różnicy w ubiorze. Unikniemy też zastanawiania się, czy rower zardzewieje od soli używanej do odśnieżania.

Jak się ubrać?

Nie ubierajmy się zbyt ciepło, bo jazda na rowerze szybko rozgrzewa. Warto pamiętać o zasadzie zakładania ubrań  „na cebulkę”. Wtedy możemy łatwo kontrolować wrażenie ciepła. Kwestia sposobu ubrania jest bardzo indywidualna, dlatego każdy musi wypracować swój styl. Obowiązkowo musimy osłonić ręce, stopy i głowę – są to części ciała, które najszybciej są narażone na wychłodzenie.

Rower musi być sprawny technicznie (jak zawsze). Zimą szybciej robi się ciemniej, więc obowiązkowo zabierajmy ze sobą oświetlenie do naszego jednośladu. Przed wyruszeniem warto jeszcze sprawdzić ciśnienie w oponach. Zimą może być w dolnej granicy, co zwiększy naszą przyczepność. Jeśli nie lubimy siadać na zimnym siodełku, warto zainwestować, np. w żelową nakładkę na nie. Jeśli będziemy nosić ją ze sobą siodełko, zawsze będzie ciepłe 😉

Międzynarodowa strona akcji:

www.facebook.com/WinterBikeToWorkDay/

www.winterbiketoworkday.org/ (i Winter Bike To School Day)

 

Zapraszają koordynatorzy:

Pan Konrad Figiel

Pan Konrad Radecki

 

Skip to content