Pokazy z fizyki

W dniu 24 września 2019 roku chętni uczniowie z klasy 7 i 8 wybrali się do Lublina na „60. Pokazy z fizyki” organizowane przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie. W tym roku w programie pokazów były następujące zagadnienia: ruch obrotowy, „uff jak gorąco…”, prąd elektryczny, rezonanse.

Mogliśmy dowiedzieć się, jakie doświadczenia prowadzili Alessandro Volta czy Andre Ampere. Obserwowaliśmy m. in. tańczące ogniki, grającą rurę pod wpływem ognia z palnika gazowego, rezonujący kielich, falę stojącą na wodzie, działanie dużego bąka, zachowanie się różnych wahadeł, na czym polega zjawisko rezonansu akustycznego, jak działa kamera termowizyjna, jak powstaje wyładowanie atmosferyczne.

Mieliśmy okazję kibicować Kamili podczas generowania mocy na rowerze, a Kornelia i Amelia były asystentkami w doświadczeniu z huśtawką.

Pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i okraszone były dużą dozą humoru. Młodzież z dużym zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom. Eksperymenty były przeprowadzone w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorców.

Za rok na pewno chętnie wrócimy na wydział Fizyki UMCS, aby pasjonaci znów wprowadzili nas w magię eksperymentów.

Skip to content