Narodowe Czytanie

Świetlica szkolna w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie aktywnie włączyła się w  ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Narodowe czytanie odbywa się corocznie w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w bibliotekach, w teatrach, parkach, ogrodach botanicznych, na rynkach miast, w domach kultury.

Podczas spotkania wychowawcy świetlicy podzielili się z uczestnikami wiedzą na temat genezy i problematyki noweli „Katarynka”. Opowiedzieli także ciekawostki związane z instrumentem muzycznym  – katarynką oraz dawną rolą kataryniarzy. Następnie odczytali przybyłym wybrane fragmenty noweli. Na zakończenie wszyscy uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę głównej bohaterki – niewidomej dziewczynki  i z zamkniętymi  oczami wsłuchać się w  muzykę kataryniarzy. Ideą tego było to, by uczestnicy wydarzenia zwrócili  uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami. Dla wielu świetlików był to zapewne pierwszy kontakt z literaturą, która w wierny sposób przekazuje prawdę o  ważnych problemach społecznych.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                    Koordynator: Izabela Wróbel

Skip to content