Jasełka „Polskie Betlejem”

Przedświąteczne zabieganie to pogoń nie wiadomo za czym i w głębi serca pragnienie, by zatrzymać się, choć na chwilę, by doświadczyć cudu Świąt Bożego Narodzenia, nie tylko podziwiając kolorowe iluminacje.

Dla społeczności naszego Zespołu Szkół taką okazję stanowiły jasełka, w tym roku inne niż zwykle, bo patriotyczne.

Na tle betlejemskiej stajenki pokazana została piękna historia Polski i wielcy Polacy: Mieszko I, Jan III Sobieski, Jan Kazimierz, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Maria Konopnicka, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, górale, krakowiacy i ich przywiązanie do polskiej ziemi. Nie zabrakło polskich świętych: Jana Pawła II i s. Faustyny. Pojawiła się również personifikacja Polski, która Matce Bożej przekazała swój czerwony płaszcz z białym orłem, prosząc ją o opiekę nad naszą Ojczyzną. 

Na licznych zakrętach historii wiara zawsze była w sercach Polaków. Dzięki gorliwości naszych przodków Polska była krajem wiernym Bogu i istnieje nadal.

Polskie kolędy i pastorałki oraz narodowe tańce – mazur, krakowiak i polonez – nadały życia i uświetniły jasełka. Profesjonalizm gry małych aktorów z klasy 3a i 2b, ich piękne stroje zachwyciły i wprowadziły widzów w świąteczny klimat. Mali aktorzy otrzymali gromkie brawa.  

Po przedstawieniu jasełek zostały wręczone nagrody i dyplomy laureatom II Szkolnego Konkursu na Polską Szopkę Bożonarodzeniową. Radość płynącą z nadchodzących świąt wyraziliśmy również wspólnym kolędowaniem.

s. Iwona Kwietniewska

p. Ewa Koniczyńska

p. Katarzyna Wiśniewska

Skip to content