„Szlakiem piastowskim”

W dniu 23 maja uczniowie klasy 6b i 7a pod opieką wychowawców p. Eweliny Urbaś, p. Dariusza Szczepińskiego oraz opiekunów p.Karoliny Kess i p. Jacka Kasperskiego wyruszyli w trzydniową wędrówkę „szlakiem piastowskim”. Już pierwszy dzień wycieczki dostarczył uczniom wielu emocji. Po przyjeździe do Gniezna uczestnicy wyjazdu udali się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie zwiedzając ją, mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Następnie Muzeum Początków Państwa Polskiego przedstawiło uczniom zbiory oraz wiedzę związaną z polskim średniowieczem oraz historią Gniezna i okolic.

Drugiego dnia wędrówki uczniowie gościli w Poznaniu. Zwiedzili Stare Miasto, Rynek, Ratusz, Katedrę, Złotą Kaplicę– nekropolię pierwszych władców Polski oraz Ostrów Tumski, natomiast w południe podziwiali waleczne koziołki na wieży ratuszowej. Po wyczerpującym zwiedzaniu miasta turyści z Lublina relaksowali się w wodach termalnych kompleksu rekreacyjnego z widokiem na panoramę Poznania.

Ostatniego dnia wyprawy uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, gdzie czekała na nich pani przewodnik. Dzieci mogły tam zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e. Były to m.in. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również, jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Ostatnim punktem wycieczki Piastowskim Szlakiem było miasto Kruszwica. Tam uczestnicy zwiedzili Mysią Wieżę, a z jej szczytu podziwiali przepiękną panoramę Jeziora Gopło, Kruszwicy i okolicy. Zmęczeni, lecz pełni wrażeń oraz wiedzy historycznej uczniowie klasy 6b i 7a powrócili szczęśliwie na ziemię lubelską.