Telefon komórkowy – wróg czy przyjaciel?

W dniach 15 – 18 maja w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Straży Miejskiej – panią Magdalenę Sielewicz – starszego specjalistę Straży Miejskiej w Lublinie, pana Kamila Dudka – starszego specjalistę Straży Miejskiej w Lublinie, panią Martę Mścisz – strażnika Straży Miejskiej w Lublinie oraz pana Tomasza Skrobowskiego – młodszego specjalistę Straży Miejskiej w Lublinie. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z istnieniem zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z nowoczesnych technologii ¬ z telefonu komórkowego, oraz uświadomienie konsekwencji takich działań jak: podawanie danych osobowych (szczególnie numeru telefonu komórkowego w Internecie), odpowiadanie na smsy z nieznanych numerów lub zachęcających do udziału w grze, konkursie, niezabezpieczenie hasłem dostępu do telefonu, nierozłączanie się z bezpłatnym dostępem do Internetu (WiFi), a także wypracowanie i utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego.

Trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego. Dzisiejsze telefony komórkowe to w większości tak naprawdę niewielkie komputery, które wykorzystujemy do prowadzenia rozmów, pisania wiadomości tekstowych (sms), robienia zdjęć, słuchania muzyki, oglądania filmów, surfowania po Internecie, gier itp.
Oprócz niewątpliwych korzyści wynikających z telefonii komórkowej, musimy pamiętać o zagrożeniach. Niektóre aplikacje, które instalujemy na naszych telefonach, pozwalają nas „śledzić”, to znaczy pozwalają ustalić geolokalizację, informują o naszym nastroju, stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, zakupach, ulubionych filmach, muzyce itp. Pamiętajmy, aby nie udostępniać przez telefon danych osobowych, haseł, numerów pin do swoich kont. Nie udostępniajmy również numerów telefonu znajomych, zdjęć z ich wizerunkiem bez ich zgody. Nie przesyłajmy swoich zdjęć w sytuacjach intymnych lub dwuznacznych. Używanie telefonów komórkowych niesie za sobą duże ryzyko wysokich kosztów za korzystanie z podstawowych (połączenia i smsy) i dodatkowych usług (ściąganie programów, dzwonków, tapet, korzystanie z dodatkowo płatnych serwisów smsowych). Na sile przybiera zjawisko cyberprzemocy, czyli nękania, zastraszania, szantażowania, ośmieszania za pośrednictwem m.in. telefonów komórkowych (SMSów, MMSów, kompromitujących zdjęć czy filmów). Za pośrednictwem większości współczesnych telefonów komórkowych dzieci mogą korzystać z Internetu, w tym z wyszukiwarek, czatów, gier on-line i poczty elektronicznej – potencjalne zagrożenia są takie same, jak w przypadku komputerów, dodatkowo osobisty charakter komórek powoduje trudność w nadzorowaniu internetowych aktywności dzieci.