Kolejna dawka kulturowych ciekawostek

W kulturze chińskiej zwyczaj parzenia herbaty jest bardzo głęboko zakorzeniony. Roślina ta jest tam znana od około czterech tysięcy lat! Wspólnie nauczyliśmy się, jak prawidłowo parzyć i spożywać herbatę. Jest to cały szereg czynności, których celem jest uzyskanie jak najbogatszego smaku i aromatu napoju. Eva zaprezentowała uczniom tę skomplikowaną procedurę, wykorzystując do tego specjalne naczynia, które przywiozła ze sobą prosto z Chin.

Wyspa Cejlon jest równie ważna na herbacianej mapie świata. Sri Lanka jest jednym z ważniejszych producentów i eksporterów tej rośliny.

Ciekawostki o tradycyjnych tańcach, strojach, ceremonii zaślubin oraz kuchni to kolejna dawka wiedzy, którą Sandu i Eva podzieliły się z nami.

W Chinach tradycyjne śluby to ceremonie, na których króluje kolor czerwony. Przynosi on szczęście i pomyślność. Na Sri Lance zaś państwo młodzi uczestniczą w ceremonii zaślubin w białych, bardzo bogato zdobionych strojach, wykonanych z najlepszej jakości jedwabiu.

Specyficzny klimat monsunowy, który obejmuje swoim zasięgiem między innymi wschodnie Chiny i Sri Lankę, w bardzo dużym stopniu warunkuje wzrost i uprawę pewnej rośliny. Jest ona bazą niemalże wszystkich potraw w południowo-wschodniej Azji. Oczywiście jest to ryż. Uprawa tego zboża stała się tam na tyle istotna, że mówi się nawet o „kulturze ryżu” – między innymi jest ona związana z wykształceniem i doskonaleniem takich cech osobowości jak cierpliwość i pracowitość.

Podczas warsztatów uczniów zachwyciły także prezentowane przez Evę fragmenty tradycyjnych tańców np. bardzo widowiskowy taniec chińskich smoków czy taniec z wachlarzami. Nasi uczniowie chcąc wymienić doświadczenia  z otwartością i śmiałością, prezentowali Evie kroki polskich tańców narodowych. Sandu natomiast rozbudziła w uczniach wrażliwość na świat przyrody, opowiadając o regionie Pinnawala, gdzie znajduje się sierociniec dla słoni.

Chiny to nie tylko tradycja. To również ogromny postęp technologiczny, który ma odzwierciedlenie między innymi w architekturze. Uczniowie dostrzegli to na fotografiach rodzinnego miasta Evy – Shenznen, gdzie królowały modernistyczne budynki.

Podczas zajęć pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, przyjaznych uśmiechów, życzliwości, rozmarzonych oczu, co dla mnie, jako dla nauczyciela, jest niepodważalnym dowodem na to, że przeprowadzone warsztaty przyniosły oczekiwany efekt.

Koordynator

Kamil Szpyt